O titul evropských šampionek se v Praze utkají Španělsko s Francií

24. 6. 2017 22:29
Basketbalistky Francie postoupily přes Řecko do finále evropského šampionátu.
Basketbalistky Francie postoupily přes Řecko do finále evropského šampionátu.

Španělské a francouzské basketbalistky se v neděli střetnou ve finále mistrovství Evropy v pražské O2 Areně. V semifinále Španělky porazily Belgii 68:52 a mají jistou medaili z osmého z posledních devíti šampionátů. Francie si poradila s Řeckem 77:55 a do finále prošla potřetí za sebou. Na zlato však čeká od roku 2009. V roce 2013 prohrála boj o titul právě se Španělskem.

Belgie patřila k nejpříjemnějším překvapením turnaje, ale v semifinále už na silné Španělky nestačila. A to zejména proto, že se favoritkám podařilo eliminovat silné pivotky Emu Meessemanovou a Ann Wautersovou, které dohromady daly jen devět bodů. Belgie naopak neměla recept na Albu Torrensovou, která svůj tým táhla do finále 20 body a deseti doskoky.

Francie se tři čtvrtiny trápila, pak ale Řekyně rozhodily hádky se sudími, ztratily koncentraci a pět minut nedaly ani koš. Francie to dokázala potrestat, zásluhou mladých hráček Olivie Epoupové a Marine Johannesové odskočila na dvouciferný počet bodů. Řecko pak už rezignovalo a v závěru šetřilo opory na nedělní duel o třetí místo s Belgií.

V duelech poražených čtvrtfinalistů uspěly Lotyšsko a Turecko a zajistily si postup na mistrovství světa v příštím roce. Lotyšské basketbalistky udolaly Itálii 68:67, Turecko přehrálo Slovenky 72:56.

Itálie přitom byla většinu první půle lepší a i ve vyrovnané koncovce měla k výhře blíž. A to hlavně díky Cecilii Zandalasiniové, autorce 25 bodů. Právě ona nájezdem zařídila 15 vteřin před koncem těsné vedení, jenže pak rozhodčí posoudili faul na Anete Šteinbergaovou jako úmyslný a Lotyšsko vydřelo vítězství.

Slovensko vedené českým koučem Marianem Svobodou ve vyřazovacích bojích nedokázalo navázat na dobré výkony z Hradce Králové a proti Turecku bylo bez šance na úspěch, když od druhé čtvrtiny jen dotahovalo. Na první postup na MS od roku 1998 to nestačilo.

"I tak se povedlo slovenský basketbal zviditelnit a beru to pozitivně. Je pravda, že dnes nám to moc nevyšlo, ale musíme ocenit sílu Turecka. Ty hráčky jsou někde jinde, mají mnohem kvalitnější ruku, daleko zkušenější tým. My jsme nejmladší tým na šampionátu. Máme tři zkušené hráčky a zbytek jsou ty mladé a nezkušené," řekl Svoboda.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ