Civilní soud povolil rychlobruslařce <span>Pechsteinové závodit</span>

Sport
8. 12. 2009 11:03
Německá rychlobruslařka Claudia Pechsteinová.
Německá rychlobruslařka Claudia Pechsteinová.

Německá rychlobruslařka Claudia Pechsteinová.Německá rychlobruslařka Claudia Pechsteinová může závodit o víkendu na Světovém poháru v Salt Lake City, přestože je momentálně v trestu za porušení pravidel o dopingu. Soupeřce Martiny Sáblíkové umožnil start švýcarský civilní soud, na který se pětinásobná olympijská šampionka obrátila poté, co mezinárodní sportovní arbitráž CAS nedávno zamítla její odvolání proti dvouletému trestu.

Švýcarský soud má právo zvrátit rozhodnutí CAS, neboť arbitráž má sídlo v Lausanne.

Sedmatřicetiletá Pechsteinová byla potrestána v červenci kvůli podezřelým výsledkům krevních testů, ačkoli v jejím těle nebyla nikdy nalezena zakázaná látka. Mezinárodní bruslařská federace (ISU) usoudila, že její abnormální krevní hodnoty nemohly vzniknout přirozenou cestou a ke stejnému závěru dospěl i CAS, nicméně rychlobruslařka jakékoli podvádění popírá. Distanc jí má vypršet 9. února 2011.

Soud nyní ale vyhověl žádosti Pechsteinové o prozatímní verdikt ve zrychleném řízení, čímž umožnil německé závodnici startovat v Salt Lake City. Na posledním mítinku SP před olympijskými hrami tak bude mít Pechsteinová možnost kvalifikovat se do Vancouveru a chce se o to pokusit na trati 3000 metrů. Zda ale v případě úspěchu bude Pechsteinová na startu i v únoru při vrcholu sezony, o tom rozhodne až řádný proces u švýcarského soudu.

"Je pro mě skvělé vědět, že jsem netrénovala zbytečně a dostanu možnost se kvalifikovat na olympiádu," citovala Pechsteinovou agentura DPA. Vedení německého svazu se už dříve nechalo slyšet, že v případě soudního dobrozdání Pechsteinovou do Salt Lake City nominuje, mezinárodní federace ISU zatím nereagovala.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Fanoušci brněnské Komety - ilustrační foto

Opilý fanoušek Komety napadl trenéra Sparty. Nepřijatelné, říkají Pražáci

Sport
15. 9. 2025

Americký sprinter Knighton dostal čtyřletý trest za doping

Sport
12. 9. 2025
Přípravné fotbalové utkání: Česko - Saúdská Arábie, 1:1

Česko zklamalo! S outsiderem jen remíza a pískot z tribun

Sport
9. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ