ČSTV projedná parametry tendru na investora Sazky

Sport
7. 3. 2011 16:34
Šéf Sazky Aleš Hušák.
Šéf Sazky Aleš Hušák.

Výkonný výbor Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) projedná ve středu parametry zadání tendru na výběr investora pro loterijní společnost Sazka. Řekl to předseda ČSTV Pavel Kořan. Výbor bude podle něj jednat také o svém postoji na mimořádné valné hromadě Sazky, kterou svolali minoritní akcionáři na 15. března.

Chtějí tam prosadit změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera, změny v řízení Sazky a odvolání ředitele a šéfa představenstva firmy Aleše Hušáka ze všech funkcí. ČSTV je s 68 procenty většinovým vlastníkem Sazky.

Požadavky minoritních akcionářů Sazky trvají, řekl ČTK už dříve první místostarosta Sokola Oldřich Lomecký. Sokol patří mezi osm minoritních akcionářů Sazky držících v loterijní firmě celkem zhruba třetinový podíl. Menšinoví akcionáři také požadují, aby jejich akciové podíly v Sazce byly alespoň částečně zachovány a finanční situace Sazky byla dlouhodobě udržitelná.

ČSTV hledá pro Sazku investora, protože se zadlužila kvůli výstavbě pražské O2 areny. ČSTV zpracuje parametrické zadání tendru, tak aby na jednotném vzorci podle konkrétní modelové situace bylo možné jednotlivé nabídky porovnat.

Nabídky vyhodnotí firma Erste Corporate Finance. Tento materiál pak svaz předloží valné hromadě, která má jako jediná právo konečného rozhodnutí. Valná hromada ČSTV je svolána na 16. dubna. ČSTV již o podmínkách tendru jednal s minoritními akcionáři Sazky.

Podnikatel Radovan Vítek.Menšinoví akcionáři Sazky se na společném postupu dohodli minulý týden. Kromě alespoň částečného zachování svých akciových podílů v Sazce a dlouhodobé udržitelnosti finanční situace firmy vyžadují nezávislé a transparentní vyhodnocení nabídek na vstup strategického partnera.

Odmítají, aby představenstvo Sazky přijalo jakékoli rozhodnutí, které by do budoucna zavazovalo jednotlivé akcionáře k ručení svým majetkem nebo akciemi.

Kořan před týdnem uvedl, že tendru se účastní se svými nabídkami společnost KKCG podnikatele Karla Komárka, která spolupracuje s holdingem Synot, podnikatel Radovan Vítek a společnost E-Invest Martina Ulčáka se skupinou Penta.

Podle dosavadních informací nabídka KKCG obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy. KKCG ale deklarovala připravenost svou nabídku upravit podle aktuálního vývoje a potřeb.

E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtějí 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek dosud nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun, před týdnem pak uvedl, že výkonnému výboru ČSTV nabídl pro Sazku půjčku více peněz a s výhodnějším úrokem, než kolik nabízejí společnosti E-Invest a Penta. Tuto nabídku ale později nekonkretizoval.

Společnost KKCG podala v pátek u Městského soudu v Praze vlastní insolvenční návrh na Sazku. Návrh na insolvenční řízení se Sazkou podala již 17. ledna Vítkova společnost Moranda. Městský soud v Praze zahájí jednání o insolvenčním návrhu, který na Sazku podala Moranda, 21. dubna.

Člen VV ČSTV Antonín Lébl.Vítek je největším věřitelem Sazky, skoupil pohledávky za touto firmou v hodnotě 1,5 miliardy korun a vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Podle informací serveru Česká pozice Komárek a Vítek dohromady mají již zhruba 80 procent dluhopisů Sazky.

Minoritními akcionáři Sazky jsou s 13,5 procenta Česká obec sokolská, přes 5,5 procenta má Česká asociace Sport pro všechny a čtyři procenta Autoklub ČR. Dalšími akcionáři jsou Sdružení sportovních svazů ČR (3,56 procenta),

Český olympijský výbor (2,00 procenta), Český střelecký svaz (1,44 procenta), Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR (1,02 procenta) a sdružení Orel (0,88 procenta).

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ