Olympijské plány
Dril bobistů před Soči. Pomáhá i elektronická tužka
13.07.2013 11:00 Původní zpráva
Do zimních olympijských her v Soči zbývá asi 200 dní a všichni sportovci, adepti na účast na tomto sportovním svátku, vědí, že přišel ten správný čas pro vrchol letní přípravy - tak, aby v únoru byly výsledky pro český tým co nejlepší. Výjimkou nejsou ani čeští bobisté. Rozšířili kádr i trenérský tým a vedle tvrdé fyzické přípravy využívají letos na startovním trenažéru třeba i speciální software a pověstnou elektronickou tužku.
Standardní bobová sezona začíná v říjnu a končí březnem. Pak se dráhy nechají rozmrazit a při nejlepším se využívají ke komerčním letním jízdám. Bobistům však přichází kruté časy plné intenzivní atleticko-silové a speciální trenažérové přípravy, kterou letos podpořil výrazněji Český olympijský výbor, CS MV a Dukla.
"Jsem moc rád, že se podařilo rozšířit kvalitní jádro závodníků. Chceme se v Soči ucházet o účast 3-4 posádek. Nejzodpovědněji do toho jdou mladí. Ti starší sází víc na zkušenosti," usmívá se lídr českých bobistů Martin Bohman.
"Připravit se na celou sezonu, což znamená udržet si vysokou výkonnost na čtyři měsíce s tím, že ještě na konci období vygraduje, není jednoduché. Léto věnují bobisté hlavně objemu a fyzičce. V posilovně je to více opakování ve více sériích s menšími váhami, venku pak delší běhání v lese. Jednou týdně si oživím trénink odrazy nebo rychlostí na startovním trenažéru," upřesňuje náš nejlepší pilot Jan Vrba.
Na paty se mu snaží šlapat piloti týmů v závěsu Radek Matoušek a Vladimír Hladík. "Jdeme do toho bez ohledu na čas a prostor. Posádka se začíná seběhávat a kvalitativně jdeme nahoru," konstatuje nováček a olympijský stipendista Radek Matoušek. "Když by náhodou nevyšla olympiáda, vrchol bude mít moje posádka koncem ledna na juniorském MS ve Winterbergu. Ale samozřejmě čím víc vrcholů v sezoně, tím lépe," dodává Matoušek.
Náhrada za "odpadlíky"
"Hodně se letos věnuji náboru nových členů posádky. Boby jsou fyzicky a časově sportem dost náročným, odpadlíků je víc, než by bylo hodno, proto je potřeba mít kádrové rezervy," dodává Hladík s tím, že do týmu letos přibyli například i vyznavači takových sportů jako je cross fit, baseball či hokej. "Pořád bereme další adepty, čas na sladění posádek ještě nějaký je," upřesňuje.
Zatímco úspěchem pro oba jmenované bude samotná kvalifikace, Jan Vrba ke svým cílům na OH říká: "Můj sen je v Soči získat medaili, prozatímní reálný plán je být do 10. místa se čtyřkou a do 15. s dvojkou. Uvidíme, jak se nám povede úprava dvojbobu tak, aby byl konkurenceschopnější než doposud." Na konstrukční úpravě rámu bobu přitom bobisté spolupracují i s ing. Petrem Mohylou, Ph.D., vedoucím katedry mechanické technologie Vysoké školy báňské, a řadou dodavatelů hutních materiálů.
"Nechceme být o krok, respektive o parník za zbytkem světa. Proto letos nově využíváme například tablet s prográmkem, kterým lze provádět základní analýzy startů, které pilujeme v Liberci. Velkou vzpruhou je v tomto ohledu náš reprezentační trenér Ivo Danilevič, který posbíral spoustu zkušeností jak ve své 15leté kariéře závodníka, tak i v cizině jako kouč. Naším bonbonkem pro tenhle rok je pak soutěž na Facebooku ČOV o nejlepší design českých bobů v Soči," vysvětluje Bohman.
Sekretář ČSBS sekce boby Jan Mottl dodává: "Kromě výběru designu probíhá také vyjednávání s dodavateli nástřiků a polepů. Boby vyžadují použití těch nejkvalitnějších materiálů s cílem dosáhnout co nejhladšího povrchu a následného minimálního odporu vzduchu. Nechceme totiž konkurentům darovat ani setinu".
Politická krize brzdí plány
"Škoda, že v olympijské sezoně nám MŠMT přidělilo o zhruba 600 tisíc korun méně, což je asi třetina našeho rozpočtu, oproti loňské sezoně. Mysleli jsme, že jsme ohledně peněz z nejhoršího venku, ale tohle nás zas trochu uzemnilo. Nepomáhá nám ani současná politická situace, která oddaluje rozhodnutí o dalších podaných speciálních grantech např. na závodní nože na teplý led. Ty totiž do Soči nutně potřebujeme kvůli tamním únorovým teplotám, které se umí vyšplhat třeba i na 20⁰ C."
"Soči je zatím nedostavěný monstrprojekt. Doufám, že se tam nic nesesype. Je to přeci jen stavba na zelené louce a takto drastický zásah s navoženými tunami betonu může mít netušené následky. Organizace bude perfektní. Nevěřím tomu, že by si organizátoři na olympiádě dovolili podobné věci jako na letošním závěrečném závodě světového poháru. Vancouver byl pro mě první olympiádou a byl perfektní - ubytování, jídlo, doprava, servis na dráze. A Rusové nebudou chtít být o nic horší," dokresluje kulisy nadcházejících OH Vrba, který si vnímání rychlosti kolem sebe přes léto udržuje svéráznou metodou - jízdou se superbikem na silničních okruzích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.