Cyklista Mark Cavendish musel po střetu se slovenským soupeřem ze stáje Bora Peterem Saganem z Tour de France odstoupit, protože mu lékaři zjistili zlomenou ploténku. Populární Slovák za úder loktem, který nehodě předcházel vyfasoval vyloučení ze závodu. Tento verdikt však hodně nahněval slovenskou vládu v čele s Robertem Ficem i slovenský svaz. Na Saganovu stranu se postavili i cyklisté Lance Armstrong, Romana Kreuziger či Leopold König.
Anketa:
Souhlasíte s vyloučením cyklisty Petera Sagana z celé Tour de France?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Nemám na to názor. 33%
Za skandál a facku světové cyklistice označila vládní Slovenská národní strana (SNS) rozhodnutí o vyloučení Petera Sagana z Tour de France. Mistra světa se zastal i slovenský svaz cyklistiky. "Skandální rozhodnutí komise rozhodčích na největším profesionálním cyklistickém závodu.
Peter Sagan neměl prsty v pádu britského závodníka Marka Cavendishe. Divná rozhodnutí se dějí ve sportovním světě, který by měl být férový. Zjevně tím, že Peter je Slovák a je fenomenální cyklista, překáží mnoha konkurentům," napsala na sociální síti SNS, jejíž předseda Andrej Danko je šéfem slovenského parlamentu.
Nejde o první případ, kdy se slovenští politici zastali sportovců. V červnu premiér a předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico zase v dopisu vybídl prezidenta UEFA k prošetření okolností, které vedly k vyřazení slovenské fotbalové jednadvacítky v základní skupině mistrovství Evropy v Polsku.
Slovenský svaz cyklistiky poznamenal, že Saganovo vyloučení ze závodu je neuvěřitelně trestajícím rozhodnutím, které rozhodčí dosud nikdy neuplatnili během předešlých Cavendishových zákroků. "Při sledování zpomalených videí a fotosekvencí z nich cítíme nad verdiktem sboru rozhodčích letošní Tour de France jen jedno - obrovskou křivdu vůči Peterovi," uvedl slovenský svaz cyklistiky.
"Rozhodčí na Tour se museli zbláznit," napsal na svém webu list Plus jeden deň. Uvedl, že podle záběrů se Saganův loket při závěrečném spurtu v úterní etapě Cavendishe ani nedotkl.
Na Saganovu stranu se postavili Armstrong nebo Kreuziger
"Díval jsem se na to několikrát. Bavil jsem se o tom i s Georgem Hincapiem, který měl jasno, že to byla prasárna. Já si to nemyslím," dodal. "Když změníte stopu, měli by vám podle pravidel sebrat umístění. Vyloučit by vás měli za loket, ale ten přišel až ve chvíli, kdy Cavendish už dávno padal," prohlásil Armstrong.
"Něco jiného by bylo, kdyby pád způsobil Saganův loket, ale Sagan takhle spurtuje vždycky. S lokty od sebe, aby si udělal místo," řekl Armstrong. "Cavendish šel do místa, kudy nikdy nemohl projet. A jsem si stoprocentně jistý, že loket jeho pád nezavinil," dodal.
Na stranu slovenské hvězdy se postavili i čeští jezdci Leopold König a Roman Kreuziger. "Nebyl tam úmysl blokovat, nebo změnit stopu, ruce měl na řídítkách. Prostě jeden ze stovky loktů v etapě," přidal Saganův kolega z týmu Bora.
Podobný názor měl i Roman Kreuziger, který v úterní etapě obsadil 46. místo. "Cavendish se neměl cpát po pravici od Petra, ale zase od Petra tam nemusel být loket, protože Cavendish by tak či onak spadl. Ale je to samozřejmě na rozhodčích a doufám, že Petr tady zůstane a neseberou mu body v boji o zelený dres," uvedl.
#UnpopularOpinion Peter Sagan is innocent. Cavendish had already fallen. Watch https://t.co/jZP2pLf7PD
- rotophonic (@rotophonic) July 5, 2017