Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý bude dál závodit na horských kolech. Sedmadvacetiletý jezdec, který zvažoval přestup na silnici, podepsal novou dvouletou smlouvu se současným týmem Specialized Racing. Součástí kontraktu je i dvouletá opce.
"S podmínkami, které jsem dostal, jsem naprosto maximálně spokojený. Přišlo mi škoda opouštět biky poté, kam jsme je dostali, a po tom olympijském triumfu," prohlásil Kulhavý na dnešní tiskové konferenci.
Závody na silnici považuje za nejvyšší patro cyklistiky a věří, že v budoucnu bude mít příležitost si je naplno vyzkoušet. A zúčastní se třeba i slavné Tour de France. "Nikdy jsem neměl sen vyhrát Tour nebo něco podobně velkého, k tomu musí mít člověk určité dispozice. Hlavní důvod, proč jsem vše zvažoval, byl ten, abych celý život nejezdil biky a pak si v padesáti neřekl, proč jsem to nevyzkoušel alespoň jednou na silnici. Do budoucna je to otevřené," uvedl.
Určitou roli v jeho rozhodování sehrála i rozsáhlá dopingová kauza kolem Američana Lance Armstronga, jenž nedávno přišel o sedm vítězství na Tour de France a pověst silniční cyklistiky kvůli němu dostala možná nejvýraznější trhlinu v historii. "Myslím, že veřejnost už na silniční cyklisty trošku kouká skrz prsty. Hodně ji to poškodilo. V bikách vím, jak to chodí. I tam se třeba někdo najde, ale jezdí tam jinak všichni 'čistí'. Na silnici naopak nevím, co se tam děje, a šel bych v tomto ohledu do neznámého prostředí, z čehož jsem měl trošku strach," připustil Kulhavý.
Čtyřleté období jeho nového kontraktu by mělo vyvrcholit na olympiádě v Riu de Janeiro 2016, kde bude obhajovat zlato. "Cílem je vyhrát v Riu, ale i když teď budu jezdit biky, budu se snažit ty zkušenosti na silnici nasbírat a jednou si ten sen opravdu splnit. I když to v jednatřiceti asi nebude na nějaké velké prosazení se," nastínil své představy Kulhavý.
Trenér Viktor Zapletal měl z jeho rozhodnutí radost. Sám však jezdci do úvah nijak nezasahoval. "Celé je to od začátku Járova záležitost. Vím, že když si Jarda něco rozmyslí, tak je pak těžké mu vnucovat nějaký jiný názor," připustil Zapletal.
"Věděli jsme, že ať už se rozhodne pro jednu, či druhou variantu, tak obě jsou realizovatelné v tom stylu, že je schopný jezdit v absolutní světové špičce," prohlásil Zapletal, který se domnívá, že horským kolům hodně pomohlo zařazení na OH. "Nejlepší jezdci, kteří vyrostli na horských kolech, na nich zůstávají. Biky jsou na plnohodnotné úrovni," dodal kouč.
Kulhavý se původně rozhodl už koncem října a oznámil to svému manažerovi Zdeňku Löffelmannovi. Den poté se jim ale ozval jeden ze tří velkých silničních týmů (Saxo Bank-Tinkoff Bank, Astana a Omega Pharma-Quick Step), které Specialized sponzoruje. Stáj Omega Pharma-Quick Step se zdála být nejpravděpodobnější variantou, i s ohledem na majitele Zdeňka Bakalu.
Začalo jednání, které ale trvalo přibližně měsíc, a pro Kulhavého se vše nepříjemně natahovalo. "Zájem z jejich strany byl, ale Jarda už nechtěl čekat dál a chtěl mít už začátkem prosince jasno, protože v sobotu odjíždí na první tréninkový kemp na Kanárské ostrovy. A začít trénovat a nevědět na co, to by asi nebylo ideální," poznamenal Löffelmann.
"Vše se pořád táhlo a já byl ve stresu. Během volna jsem byl na lyžích v Alpách a jezdil dolů z kopce poloviční rychlostí, protože jsem neměl nic jistého a kdybych se rozlámal, tak bych mohl příští rok dělat třeba také pošťáka. Ta nejistota byla velká," řekl Kulhavý. "Už předtím jsem byl ale přesvědčený o tom, že je to správná cesta. V silničním týmu by byl člověk třeba až desátý, musel se hodně učit a trvalo by, než by se v hierarchii týmu dostal na nějakou lepší pozici. Touto cestou jsem moc jít nechtěl," připustil loňský mistr světa a vítěz Světového poháru.