Letošní Tour de France a doping? <span>První podezření</span>

Sport
28. 7. 2009 13:11
Vítěz letošního ročníku Tour de France Alberto Contador.
Vítěz letošního ročníku Tour de France Alberto Contador.

Vítěz letošního ročníku Tour de France Alberto Contador.Cyklistický závod Tour de France nebyl možná tak čistý, jak naznačují zatím negativní výsledky dosavadních dopingových kontrol. Podle francouzské antidopingové agentury (AFLD) se při 96. ročníku používaly dva preparáty, které zatím nejsou na trhu. Řekl to šéf AFLD Pierre Bordry deníku Le Monde.

Podle informací listu jde především o krevní doping EPO třetí generace. Ten by měl být k dispozici až v roce 2011, ale už dnes figuruje na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury WADA.

ČTĚTE TAKÉ: Nečekané. Tour de France se očistila, tedy prozatím

Podle francouzských dopingových komisařů se v odpadcích jedné ze stájí našly zakázané substance. "Našli jsme silné léky, například látku, která podporuje tvorbu inzulínu a normálně se používá při léčbě cukrovky," řekl Bordry. Je přesvědčen, že během závodu docházelo i k zakázaným krevním transfuzím.

AFLD v současnosti znovu prověřuje vzorky, které byly odebrány cyklistům při loňském závodu.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Zleva bývalý fotbalista Tomáš Řepka a režisér a promotér Petr Větrovský pózují s dresem West Hamu na tiskové konferenci k dokumentárnímu filmu

Film Řepka: Hříšník poodkryl tajemství ztracené týmové pokladny Sparty

Sport
12. 11. 2025
ilustrační foto

Turecký fotbal pohlcuje monstrózní aféra. Tisíc hráčů se asi zapletlo do sázek

Sport
11. 11. 2025
ilustrační foto

Velkou kunratickou znovu obhájil mladý orientační běžec. I loni měl zlato

Sport
9. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ