Olympijské hry v Londýně byly pod nepřetržitým dohledem dopingových komisařů. Sportovci byli testováni na nejrůznější zakázané látky, které by jim mohly přiblížit vysněný triumf. Na právě startující paralympiádě tomu nebude jinak. A strašákem bude kromě klasických "chemikálií" i takzvaný boosting - umělé vyvolání bolesti, které stimuluje tělo handicapovaného sportovce.
Sezení na ostrém předmětu, těsné omotání nohy drátem či provazem, ale také daleko drsnější metody. Třeba záměrné nevyprazdňování močového měchýře nebo elektrické šoky. To všechno může tělesně postiženým sportovcům, především vozíčkářům, pomoci k lepším výkonům.
Princip takzvaného boostingu, tedy záměrného vyvolání bolesti či napětí v určité části těla, spočívá ve zvýšení srdečního tepu a tím i krevního tlaku. Toho dosáhnou zdraví sportovci běžně zvýšenou fyzickou námahou, ale sedící vozíčkáři tuto možnost nemají.
Často drsné praktiky zakázal Mezinárodní paralympijský výbor (MPV) v roce 2004 a nyní je nepovažuje za plošně rozšířené, přesto se však dál snaží kontrolovat, zda bolesti jako tělesného stimulátoru sportovci nezneužívají.
"Je to extrémní věc a neustále sportovce varujeme, aby to nedělali," cituje agentura AP Craiga Spence, mluvčího MPV. Umělé zvýšení tlaku pomocí boostingu může totiž mít katastrofální následky, vyústit může i v srdeční infarkt nebo mrtvici.
Elektřina v končetinách
Například bývalý kanadský horolezec Brad Zdanivsky, který skončil na invalidním vozíku po autonehodě, v dokumentu pro BBC přiznal, že boosting vyzkoušel při posilování. "Do nohy nebo prstů jsem si pustil silné elektrické šoky a najednou jsem mohl zvedat těžší činky a klidně vícekrát," uvedl Zdanivsky. Zvyšující se krevní tlak pak navíc podle něj utlumil i bolest.
Na poslední paralympiádě v Pekingu bylo kvůli boostingu testováno 37 sportovců, u kterých tyto zakázané praktiky hrozily, ale nikdo usvědčen nebyl. Podle zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) byl však na hrách v Číně proveden průzkum na vzorku 60 paralympioniků a 10 z nich přiznalo, že si boostingem pomáhali.
V Londýně by se teď experimenty s bolestí mohly týkat přibližně stovky sportovců. "Nakonec je to ale pouze hrstka sportovců, kteří k tomuhle mučení sebe samých sáhnou," myslí si Spence a naznačuje, jak chce MPV těmto hříšníkům ve startu zabránit.
Paralympionikům, kteří budou před závody vykazovat symptomy boostingu, například rudý obličej či oteklé končetiny, bude změřen tlak, a pokud bude vysoký, bude jim na 10 minut nařízen klidový režim. V případě, že i druhé měření tlaku nebude v pořádku, do závodu nebudou vpuštěni kvůli možným zdravotním komplikacím. Podrobnější kontroly lze totiž provést jenom stěží, například to, aby se sportovci před závody vysvlékli, je nemyslitelné.