V prvním kole zajel bezchybně a do druhého kola postupoval z desátého místa, finálové kolo mu vyšlo náramně. Nejbližším soupeřům odskočil o dvě vteřiny, a protože zajel bezchybně, mohl se Jan Štětina radovat z vítězství v Grand Prix Czech Equestrian Teamu. Na výstavišti v Lysé nad Labem si tak šestatřicetiletý jezdec připsal velmi cenný kariérní triumf. Po závodě měl důvod k radosti a nešetřil chválou ani pro svého koně, Zento -S jej prý několikrát podržel.
Vaše druhá jízda byla velmi povedená, takže s výkonem koněm jste spokojený?
Ano, já jsem s ním byl maximálně spokojený. Se mnou to bylo horší, ale k Zentovi nemůžu mít žádnou výtku.
Říkáte, že s vámi to bylo horší. V čem konkrétně?
Byl jsem hodně nervózní. V závodě jsem měl dva koně a dá se říct, že ten první to trochu odnesl. S ním jsem si kurz projel a s druhým koněm už jsem víc riskoval a věděl, kudy můžu jet a na co si dát pozor.
Rychlou jízdou ve druhém kole jste zvítězil o dvě vteřiny, jinak byla ale soutěž velmi vyrovnaná, mezi jezdci byly i setinové rozdíly. Kde se dá čas v parkuru získat?
Čas se dá nejvíc nabrat po skoku, když zvládnete koně rychle vzít zpátky a zatočit. Uděláte co nejmenší obrat a využijete všechny možnosti, kde zkrátit trasu. Záleží i na zkušenostech každého koně, ten zkušenější a více proježděný už vám může v tomhle pomoci.
Z laického pohledu - do jaké míry může jezdec výkon koně ovlivnit? Je důležitější zkušený jezdec nebo spíš kůň?
Čím kvalitnějšího máte koně, může pak být i o něco slabší jezdec. A naopak hodně dobrý a zkušený jezdec, může velmi dobře zajet i s průměrným koněm.
Vy tedy můžete ze sedla napravit chybu koně?
Ano, leccos lze zachránit, samozřejmě. Záleží na tom, jak koně přivedete na překážku, aby byl v rovnováze apod. Ale v druhém kole mi teď naopak dvakrát pomohl kůň, za což mu patří dík. Z mé strany to dokonalé nebylo.
Co si pod tím mám představit, že vám kůň pomohl?
Dá se říct, že jsem špatně najel na dva skoky a on ty situace vlastně vyřešil sám. Kdybych neměl tak kvalitního koně, mohl jsem mít dvě chyby. A vždycky je samozřejmě potřeba i štěstí, kdybych ho neměl, tak jsem na druhém konci startovního pole.
Obecně jste si tedy závody asi užil, že?
Ano, bylo to velmi povedené. Ale když vyhrajete, tak je to vždycky povedené (usmívá se).
Organizačně bylo všechno v pořádku?
Naprosto výborné, nemám jedinou výtku. Myslím, že Pepa Malinovský (ředitel Jezdeckého festivalu, jehož součástí Grand Prix byla - pozn. aut.) měl výborný nápad, aby se závody spojily se zemědělskou výstavou. Dostane se to širšího podvědomí diváků, kterých přišlo dost. Vládla příjemná atmosféra, opravdu bezvadné závody.
Jak se vůbec Jan Štětina dostal k jezdectví?
Rodiče měli koně, takže jsem u nich odmalička vyrůstal. Závodit jsem ale začal až v osmnácti letech, dřív jsem dělal bojové sporty.
A co je pro vás na tomto sportu nejhezčí?
Zvířata a holky (směje se). Já říkám, že kdo nemá rád zvířata, nemůže mít rád ani lidi. Ten vztah ke koním je důležitý, bez toho to nejde.
V kariéře už jste vyhrál některé soutěže v rámci Českého skokového poháru a mnoho jiných, jak moc cenné je toto vítězství z Lysé?
Děláme to pro zálibu, takže pro mě je každé vítězství cenné. Nezáleží na tom, jak velké závody to byly, z výhry mám radost pokaždé stejnou.