Skóre 79:73. Takový je nejdůležitější údaj tradičního veslařského závodu univerzitních osmiveslic Oxford versus Cambridge. Před nedělním 154. ročníkem zejména na britských ostrovech populárního a bedlivě sledovaného londýnského klání mají nepatrně navrch "bleděmodří" zástupci Cambridge. Kuriózní ročník 1877 neměl vítěze.
Loňský duel na řece Temži dotáhli k vítězství po dvou neúspěšných pokusech veslaři Cambridge. Své rivaly z Oxfordu zdolali jasně o délku lodi. K úspěchu jim vydatně pomohla účast dvou členů zlaté německé osmy z předloňského mistrovství světa v Etonu Thorstena Engelmanna a Sebastiana Schulteho.
Nejrychleji zajela trať Cambridge
Prestižní závod měl premiéru 10. června 1829. U jeho zrodu stáli dva studující Charlesové - Wordsworth z Oxfordu a Merival z Cambridge. Idea byla prostá: nabídnout bitvu bystrých hlav a naplnit tak antický ideál souladu fyzické a duševní krásy. Od roku 1856 se koná s výjimkou válek každoročně.
Počínaje rokem 1863 se nejslavnější univerzitní světová soutěž jezdí pravidelně na trase z Putney do Mortlake a končí poblíž Chiswick Bridge. Traťový rekord čtyři míle a 374 yardů, tedy bezmála sedm kilometrů dlouhého závodu drží posádka Cambridge z roku 1998 (16:19 minuty).
Největším rozdílem, o plných dvacet délek lodi, vyhrál v roce 1900 tým Cambridge, naopak nejtěsnější byly vedle sporné remízy závody v letech 1952 a 1980. I ty ovšem překonal pět let starý finiš, z kterého vyšel vítězně Oxford o jedinou stopu, tedy o pouhých třicet centimetrů.
Loni závodil nejtěžší veslař historie
Angličanům, libujícím si v tradici a záznamech, nedá příliš práce zjistit podrobnosti minulých duelů. Ve váhových rekordech je navíc poslední zápis ještě čerstvý. Němec Engelmann se loni se svými 110,8 kilogramu stal historicky nejtěžším účastníkem legendárního klání. Nejlehčí muž od vesel Alfred Higgins měl naopak v ročníku 1882 o plných 50 kg méně. Dva kormidelníci Francis Archer a Hart Massey vážící pouhých 32,5 kg byli naprostými střízlíky.
Do výšky nejvíce narostl Josh West (207 cm), donedávna člen osmy z Cambridge. Nejmladším účastníkem závodu, při němž každý sportovec udeří až šestsetkrát vesly do vody, je Robert Ross, jemuž při startu roku 1977 bylo osmnáct let. Naopak nejvíce křížků měl osmatřicetiletý kormidelník Andy Probert (1992).
K vysoce sledovanému souboji patří i vzájemné hecování a špičkování. Mraky štiplavých poznámek si užil v letech 1924-36 Oxford, když celých třináct sezon nedokázal nad sokem zvítězit. Posměšky postihly "tmavomodré" i v letech 1925 a 1951, neboť se jim dvacetimetrové lodě převrhly, totéž však potkalo v ročnících 1859 a 1978 i posádky Cambridge. V souboji z jara 1912 se ve vichru potopily dokonce obě veslice.
Za univerzity mohou závodit i cizinci
I téměř posvátný závod přijímá občas novinky. V roce 1981 se stala kormidelnice Sue Brownová první ženou v historii závodu. O osm let později už ženy šéfovaly oběma veslicím. Do lodí zasedli také cizinci - z Německa, USA či Kanady. A jestliže si devadesát procent šampionů z roku 1829 našlo uplatnění v církvi, dnes si stejný poměr veslařů hledá místo v bankách a finanční sféře.
Vedle úspěšných finančníků nastoupili k "The Boat Race" rovněž umělci, státníci či sportovní hvězdy. Roku 1950 na Temži vesloval slavný fotograf Lord Snowdon, později herec Hugh Laurie nebo olympijský vítěz Matthew Pinsent a řada dalších veslařských šampionů.
Foto: BBC