Návrh trestu pro Kreuzigera: čtyři roky a pokuta 21 milionů

Sport
28. 10. 2014 16:02
Cyklista Roman Kreuziger možná nebude moci závodit až čtyři roky.
Cyklista Roman Kreuziger možná nebude moci závodit až čtyři roky.

Sportovní arbitrážní soud (CAS) začal řešit odvolání Mezinárodní cyklistické unie v případu Romana Kreuzigera. UCI pro českého jezdce požaduje jako trest za nesrovnalosti v biologickém pasu zákaz činnosti od dvou do čtyř let, zrušení jeho výsledků od března 2011 včetně historických pátých míst z Gira d'Italia a Tour de France a pokutu 770 tisíc eur (přes 21 milionů korun) plus uhrazení nákladů na řízení spojené se spletitou kauzou.

CAS o zahájení arbitrážního řízení v úterý informoval na svém webu a uvedl, že dál se momentálně nebude k případu vyjadřovat. Žádný termín, do kterého by měl rozhodnout, soud neuvedl.

UCI českého cyklistu podezřívá na základě údajů v jeho biologickém pasu z porušení antidopingových pravidel. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru však Kreuzigera 22. září podezření zbavila a člen týmu Saxo-Tinkoff se tento měsíc vrátil k závodění.

Osmadvacetiletý český jezdec měl zastavenou činnost od 2. srpna. Už předtím kvůli celému případu přišel o start na Tour de France. Podle expertů UCI údaje v jeho biologickém pasu z let 2011 a 2012, kdy jezdil za Astanu, vykazovaly velmi vážné anomálie. Výkyvy hodnot v biologickém pasu obecně vyvolávají podezření z užití nedovolených podpůrných prostředků.

"Odvolání UCI bereme na vědomí, očekávali jsme jej. Argumenty jsou však stále na naší straně," uvedl v úterním prohlášení Kreuzigerův právní zástupce Jan Šťovíček.

Přišel s novým tvrzením, které by mohlo hovořit v Kreuzigerův prospěch. "Plné dvě třetiny krevních vzorků, jež jsou podkladem pro rozhodování, nebyly během převozu do laboratoře prokazatelně skladovány dle předpisů WADA (Světová antidopingová agentura), a mohly tak být znehodnoceny," konstatoval Šťovíček.

"Jsme přesvědčeni, a během jednání před Rozhodčí komisí ČOV se to jednoznačně potvrdilo, že znalecký panel Cyklistické antidopingové nadace (CADF) rozhodoval o údajné vině Romana Kreuzigera na základě neúplných a nedostatečných podkladů a informací," tvrdí právník.

Opět upozornil, že hodnoty v Kreuzigerově biologickém pasu nikdy nepřekročily stanovené mezní hodnoty. Již dříve argumentoval také tím, že čtyřnásobný vítěz české ankety Král cyklistiky trpí od roku 2003 sníženou funkcí štítné žlázy a její významné zhoršení si vyžádalo medikaci vysokými dávkami substitučního hormonu L-Thyroxine. "A to právě v letech 2011 a 2012, ze kterých pochází podezření, což panelu nebylo známo," řekl Šťovíček.

V této souvislosti poznamenal, že panel CADF sestává ze špičkových hematologů, avšak z žádného endokrinologa. A také podle něj nevzal v úvahu některé zásadní vědecké práce. Otevřeným dopisem proto panel vyzval, aby stanovisko přehodnotil.

"Případ Romana Kreuzigera je velice důležitým precedentem nejenom pro cyklistiku, ale pro všechny sporty. Nyní jde o Romana, ale zítra se to může stát jakémukoliv jinému sportovci. Věříme, že CAS rozhodne rychle a nestranně a nedovolí, aby čestný člověk nemohl vykonávat svou profesi. Nedopusťme, aby se boj s dopingem zvrhl v hon na čarodějnice," uvedl Šťovíček.

Za Kreuzigerem dál stojí jeho zaměstnavatel. "To odvolání na našem postoji nic nemění," prohlásil generální manažer stáje Tinkoff-Saxo Stefano Feltrin.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025
Diogo Jota (uprostřed) při zápase Česko - Portugalsko, utkání 5. kola skupiny A2 fotbalové Ligy národů, 24. září 2022

Zemřel útočník Jota z Liverpoolu i s bratrem. Praskla jim pneumatika

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ