Návrh WADA: Testujte cyklisty na Tour i v noci

Sport
28. 10. 2010 21:14
Vítěz a dopingový hříšník letošní Tour Alberto Contador.
Vítěz a dopingový hříšník letošní Tour Alberto Contador.

Světová antidopingová agentura (WADA) pochválila Mezinárodní cyklistickou unii (UCI) za průběh testování na letošní Tour de France. Doporučila nicméně, aby se s jezdci nezacházelo tolik "v rukavičkách", a chce, aby UCI zvážila například noční kontroly.

WADA vyslala na červencovou Tour své pozorovatele, kteří měli zhodnotit antidopingové procedury na nejslavnějším závodě světa. Ten potřetí v kariéře vyhrál Alberto Contador, který se zároveň postaral o jediný letošní pozitivní test. Španělský cyklista byl testován na zakázaný clebuterol, který se mu podle jeho tvrzení dostal do těla z masa.

"Je vzácné vidět nějakou mezinárodní federaci provádět tak ucelený antidopingový program. UCI si zaslouží pochvalu jak za aplikaci tohoto programu, tak za svou snahu adaptovat se, upravovat a zkoušet nové přístupy během Tour," ocenila WADA cyklistickou unii ve své zprávě, kterou dnes zveřejnila.

Pozorovatelé dali UCI několik doporučení, jak efektivitu testování vylepšit. Podle nich se jezdci stále pohybují až v příliš "komfortní zóně", například tím, že vědí, že nebudou kontrolováni uprostřed noci. Podle WADA by navíc unie měla být do budoucna zodpovědná jak za přistižení dopujících, tak za jejich potrestání, a nenechávat tedy disciplinární proces na národních federacích.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Belgičan Hans Vanaken (20) slaví po vstřelení třetího gólu svého týmu během zápasu osmifinále mistrovství světa ve fotbale mezi Spojenými státy a Belgií

Konec snu pořadatelů: USA podlehly Belgii a další šampionát končí v osmifinále

Sport
7. 7. 2026
Folarin Balogun

Historický precedens: FIFA zrušila trest útočníkovi USA po intervenci amerického prezidenta

Sport
6. 7. 2026
Angličan Harry Kane slaví po vstřelení třetího gólu svého týmu z penalty během zápasu osmifinále mistrovství světa ve fotbale mezi Mexikem a Anglií

Drama na Aztéckém stadionu: Anglie v deseti udolala Mexiko 3:2

Sport
6. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ