NBA šílí z nové hvězdy. Amerika se učí nová slova

Sport
21. 2. 2012 17:00
Jeremy Lin září v dresu New Yorku.
Jeremy Lin září v dresu New Yorku.

Neuvěřitelný příběh píše v těchto dnech basketbalová NBA. Kde se vzal, tu se vzal, najednou v ní řádí ještě před pár týdny neznámý rozehrávač Jeremy Lin. Protože jeho kořeny jsou v Číně, konkrétně na Tchajwanu, za svého ho přijali i tam.

Lin se tak doslova ze dne na den proměnil z neznámého borce, který dosud starty v NBA počítal na minuty, v globální celebritu. Fanoušci žasnou především z toho, jak se někdejší student prestižní univerzity v Harvardu chopil své šance a pozvedl uvadající tým New York Knicks.

Loni paběrkoval na druhé straně řeky Hudson v dresu New Jersey Nets. Odehrál jen 29 zápasů s průměrem dvou bodů na utkání. Letos mu až na poslední chvíli nabídli kontrakt v New Yorku. I tam to ale byla bída. Z 22 zápasů nastoupil jen devětkrát. Když se ale zranila hlavní hvězda Carmelo Anthony, nastal Linův čas.

To, co pak nastalo, nikdo v NBA dost dobře pořád nechápe. Mladý rozehrávač sám strhl tým k bilanci osmi vítězství v deseti zápasech s průměrem okolo 27 bodů na zápas a vrátil Knicks na příčky zajišťující účast v play-off. Nechápal ani hvězdný Kobe Bryant z Los Angeles. Lina ani pořádně neznal, když proti němu nová kometa nasázela 38 bodů. Nikdo v historii NBA dosud ve svých prvních deseti zápasech nenastřílel tolik bodů.

V Americe propukla Linmánie.Linmánie

Mánie byla rázem na světě. Linovo jméno začalo hravé americké fanoušky okamžitě svádět k různým přechýlením. "Lincredible," vykřikují například komentátoři při povedené akci nové superstar (ze slova "incredible" - neuvěřitelný). Další novotvary třeba jsou "linsanity" - šílenství.

Diváci v hledišti mávají s nápisy jako "I Gotta feeLIN...," (Mám pocit ..), You are my darLIN (Jsi můj miláček, ze slova darling), nebo si vtipně vypůjčují názvosloví z pokeru: Let´s play New York Hold´em. All LIN (ze hry Texas Hold´em, All in je stav, kdy hráč sází všechny žetony).

Kvůli Linově původu se zbláznila i nejlidnatější země světa, ve které NBA už před lety úspěšně propagoval známý obr Yao Ming. Ten už sice kvůli zranění ukončil kariéru, ale Čína má další důvod, proč každý den hltat basketbalové statistiky a bdít u nočních přenosů z daleké Ameriky.

U vytržení jsou i fanoušci v Číně. Snímek z tchajwanského baru při sledování Linova zápasu.Soukromí pro příbuzné

Lin už ale poznal i stinnou stránku slávy. Jeho příbuzné na Tchajwanu neustále pronásledují média a ti moc nechápou proč. Vždyť svého zapomenutého příbuzného z druhého konce světa většinou v životě neviděli. Narodil se už v USA "Mám jedno speciální přání hlavně na tchajwanská média. Dopřejte mojí rodině klid. Už nemohou jít ani do práce, aby je nikdo nepronásledoval. I oni potřebují žít," prosil na dálku Lin.

Mnohem lépe už snášel první velký skandál, který se v souvislosti s ním, ne jeho vinou, vyrojil. Americký stanice ESPN musela propustit editora, který v článku pro mobilní telefony vypustil do světa rasistický titulek "Chink in the Armor (Štěrbina v brnění). Slovo Chink se totiž v angličtině používá též jako hanlivý výraz pro Asiaty.

"Pokud jde o mě, mávnul jsem nad tím rukou. Musíme se naučit odpouštět. Nemyslím si, že v tom byl zlý úmysl," ukázal Lin světu kromě basketbalových schopností také své velkorysé srdce. Basketbalový svět se nemůže dočkat, co se kolem něj bude dít dál.

Autor: Petr VlčekFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ