Je to paradox. Podle výsledků reprezentace byla házená v posledním roce nejúspěšnějším míčovým sportem v Česku. Ženy skončily na mistrovství světa osmé, muži na mistrovství Evropy šestí. Ale mezi házenkáři panuje dusno - hlavně kvůli neshodám klubů s vedením, které vyústily v lednovou rezignaci prezidenta svazu. Jedním z kandidátů na nového šéfa české házené je Michal Kabele (52). "Pojďme se prostě házenou bavit. Ať nám ten sport dělá radost," říká.
V jaké kondici je podle vás česká házená?
Vrcholová házená funguje, ale vztahy mezi svazem a kluby, výkonnostní házená a mládež rozhodně ne. Česká házená musí být značkou, a to není. Proto kandiduju na prezidenta svazu, abych se pokusil současný stav změnit.
Na co se v případě vítězství chcete zaměřit?
Hlavně na rozvoj členské základny dětí a mládeže. Pro dnešní mládež už házená bohužel není atraktivní. Jak je možné, že v Česku hraje každoročně třicet tisíc dětí vybíjenou, ale my nejsme schopni zlákat je pro házenou?! Naše členská základna má sotva osm tisíc dětí.
Jak je tedy chcete k házené přilákat?
Máme třeba projekt školních lig, ale zároveň vidíme jeho nedostatky. Tyto děti budou hrát házenou rády ve škole, ale do klubů jich přejde jen pár.
Proč?
Nemá je kdo vozit na tréninky. Haly nejsou fotbalová hřiště, která vidíme v každé vesnici. Rodiče tak musejí taxikařit, což si ne každý chce a může dovolit. Chceme tedy zařídit svoz dětí minibusy ze škol na tréninky a domů, což běžně funguje v Americe. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost dětí.
Házená je podle počtu členů třináctým nejpopulárnějším sportem v Česku. Jak ji chcete zatraktivnit, aby ji hrálo více lidí?
Pojďme se prostě házenou bavit. Ať nám ten sport dělá radost. Vím, že to může působit jako kravina, ale házená potřebuje i alternativní podoby typu plážová házená nebo házená na sněhu. Tak se přitáhnou mladí lidé a můžou to hrát děti, rodiny i kamarádi.
Velikost členské základy rovněž přímo souvisí s výší dotací, za loňský rok jste dostali 54,2 milionu korun. Stačí házené tyto peníze?
Peněz od státu je dost, jde jen o to, je správně využít. Navíc mám osobní vazby na silné české společnosti, finance sehnat umím.
Mluvil jste o házené na pláži nebo na sněhu. Kdy si ji budeme moci zahrát?
Postavíme plážová hřiště na Mácháči, na brněnské přehradě, v Ostravě či ve Frýdlantu. A ve Špindlerově Mlýně, Beskydech nebo Krušných horách budeme hrát házenou na sněhu. Rádi bychom k našim projektům přilákali i házenkářské legendy v rolích ambasadorů.
Třeba ve Fotbalové asociaci ČR tuto roli zastává reprezentant Karel Poborský.
Ano, objíždí mládežnické akademie po celé republice, absolvuje s kluky tréninky a poté předává zprávu svazu. I my bychom potřebovali takového házenkářského Poborského.
V programu máte, že klubům chcete pomoci v metodickém vedení v oblasti organizační i sportovní. Co to ale znamená v praxi?
Pro každý kraj zaměstnáme jednoho profesionála, jenž se o tyto záležitosti bude starat. U malých klubů zase najdeme jednoho člověka pro Moravu a jednoho pro Čechy, který bude kluby navštěvovat, řešit jejich problémy a informovat o nich exekutivu ČSH. Speciální pozornost budeme věnovat oddílům, které se starají o mládež, ale nejsou zařazeny do takzvaných Regionálních házenkářských center. Tady pomůžeme hlavně financemi na zajištění trenérů.
Jak jste se k házené dostal?
Mám rád sport obecně. V dorosteneckém věku jsem hrál nejen házenou, ale také hokej, basketbal, volejbal. Šel jsem proto studovat fakultu tělesné výchovy a sportu do Prahy, měl jsem být prostě švihadlo.
Je pravda, že jste coby student hlídal budoucího prezidenta Václava Havla?
To byla náhoda. V roce 1989 jsme během studentské stávky spali na žíněnkách v pražském Tyršově domě, když na mě někdo houkl: Pojď se mnou, budeš hlídat dveře Havla." Byl to politický aktivista John Bok. K těm dveřím by se mu hodil kdokoli, já jsem byl zrovna po ruce.
Po revoluci jste strávil tři roky v Londýně, proč?
Začalo to tak, že v roce 1989 přijel do České republiky Tomáš Baťa a já jsem pro českou sekci BBC pomohl zorganizovat přímý rozhlasový přenos rozhovoru mezi ním a Havlem. BBC mi pak nabídla půlroční stáž, i když jsem měl za sebou jen asi deset lekcí angličtiny. Nakonec jsem se tam zdržel tři roky. Studoval jsem a pracoval.
Co jste dělal?
Tak různě. Maloval pokoje, natíral ploty... Jiná možnost nebyla. Školné na Polytechnic of Central London, dnešní University of Westminster, bylo drahé - čtyři sta liber za semestr, kurs libry byl osmapadesát korun. Pořád mě to ale táhlo ke sportu.
Od roku 2011 jste vedl extraligový florbalový klub SSK Future, který však v dubnu 2013 zanikl. Co se stalo?
To bylo krušné období. Převzal jsem klub po Marku Jarochovi, který byl odsouzen na devět let za sexuální zneužívání chlapců ve věku 14-17 let. Dost se o tom psalo v novinách. Chlapce prý nejdřív opil a pak se ho snažil zneužít. Dodnes si vyčítám, že jsem jeho rodině kdy věřil...
Takže za pád klubu SSK Future mohl tento skandál?
Částečně ano. Rodiče dětí ztratili ke klubu důvěru, a tak mi zhruba z dvou set padesáti svěřenců zůstalo osmdesát. K provozu klubu mi chyběly peníze. Jen si zkuste shánět sponzory s cejchem toho, že váš předchůdce byl pedofil. Nikdo vám je nedá. Ale nakonec to dopadlo nejlépe, jak mohlo, a SSK Future se spojil s klubem AC Sparta Praha Futsal. Jeden rok jsem byl prezidentem klubu, ale v průběhu roku 2015 jsem z florbalu odešel definitivně. Hlavně proto, že s aktivním florbalem skončili i oba moji synové.
Teď kandidujete na post šéfa české házené. Napadlo by vás to před rokem?
Rozhodně ne. Touto dobou jsem chtěl pilovat golfový švih a snižovat svůj handicap. Chtěl jsem se totiž dostat do české seniorské reprezentace golfistů. Kandidovat na šéfa házené jsem měl v úmyslu až v roce 2020. Ale ve svazu to začalo hřmít a předčasné volby vše uspíšily. Teď jsem rád. Je potřeba, aby házenkářské hnutí táhlo za jeden provaz.
Vaším jediným protikandidátem je Jaroslav Chvalný, který svaz vedl již v letech 2001 až 2013. Jak spolu vycházíte?
Vážím si svých soupeřů, když proti mně bojují férově. Ale to se bohužel neděje. Vadí mi útoky na mou osobu, které se objevily na jistých facebookových profilech. Že kradu peníze dětem?! Na to jsem fakt háklivý, to je ubohá, sprostá lež. Dnešní doba je bohužel postfaktická. Fakta hrají pramalou roli, každý věří, čemu chce.
Jak podle vás svaz funguje?
Víte, spousta lidí z prostředí házené mi tvrdí, že od roku 2001 svaz prakticky není potřeba. Děje se tam řada věcí, které nedávají smysl.
Co konkrétně?
Třeba prezident svazu je zároveň generální sekretář. To je opravdu nesmysl. Pokud se stanu prezidentem, vypíšu na pozici generálního sekretáře výběrové řízení. A další věc: pan Chvalný chce v případě zvolení dělat prezidenta jen na částečný úvazek, a navíc zadarmo! Když jsem to zaslechl, myslel jsem si, že je to vtip. V životě jsem se nesetkal s jakýmkoli produktem, který by byl levný a zároveň kvalitní. A házená potřebuje kvalitu a stoprocentní nasazení.