Orság od olympiády nezávodil, na MS bez hvězd si věří

Sport
28. 11. 2017 05:00
Vzpěrač Jiří Orság.
Vzpěrač Jiří Orság.

Jiří Orság je hvězdou čtyřčlenné české výpravy na mistrovství světa ve vzpírání, které začne v úterý v Anaheimu. Ve Spojených státech amerických jej v nejtěžší hmotnostní kategorii nad 105 kilogramů čeká první velká mezinárodní soutěž od olympijských her v Riu de Janeiro, kde skončil osmý.

Osmadvacetiletý vzpěrač po zranění bederní páteře z loňského podzimu přišel o dubnové mistrovství Evropy, ale po návratu k přípravě se prezentoval v životní formě. Před dvěma týdny vytvořil na mistrovství České republiky v Praze absolutní národní rekordy s výkony 435 kilogramů v dvojboji a s 245 kilogramy v nadhozu.

"Ve startovní listině mám nahlášený výkon 435 kilogramů a jsem s tím předběžně sedmý, což je super. Tak uvidíme, jak se bude bojovat 5. prosince na místě. Věřím, že na světě to ještě posunu," napsal na svůj facebookový profil Orság.

Vedle něj se v Anaheimu představí také Petr Petrov (do 69 kg), Jiří Gasior (do 105 kg) a Kamil Kučera (nad 105 kg). Všichni tři byli ve svých kategoriích zařazeni do výkonnostní skupiny B.

Na MS nebudou kvůli ročnímu trestu za větší počet dopingových případů startovat velmoci Rusko a Čína, ale ani Kazachstán, Arménie, Turecko, Moldavsko, Ukrajina, Bělorusko a Ázerbájdžán. Šampionát budou provázet přísné kontroly a testům se podrobí více než polovina z 377 přihlášených sportovců. Mezinárodní vzpěračská federace IWF bojuje s pošramocenou pověstí, kvůli které jí v září Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pohrozil i vyloučením z olympijských her.

Pravděpodobně z politických důvodů se nepřihlásili ani reprezentanti KLDR, kteří na předloňském MS v Houstonu skončili v medailovém pořadí zemí třetí za Čínou a Ruskem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej

Další čtení

ilustrační obrázek

Itálie se nekvalifikovala na MS? Nevadí, stačí jeden telefonát do Bílého domu

Sport
23. 4. 2026
Jan Tomajko, hlavní trenér české hokejové reprezentace do 18 let

Mistrovství světa hokejistů do 18 let startuje: Češi narazí hned na Američany

Sport
22. 4. 2026
David Pastrňák

Pastrňák má podle hráčů NHL nejlepší přezdívku – „Pasta“ vládne anketě

Sport
Aktualizováno: 18. 4. 2026 12:15

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ