Paravoltižní jezdci znají majitele titulů, potěšil nárůst soutěžících i sportovní úrovně

Sport
19. 10. 2017 14:10
Mistrovství republiky v paravoltiži bylo vydařené.
Mistrovství republiky v paravoltiži bylo vydařené.

Mistrovství republiky v paravoltiži uzavřelo sérii domácích šampionátů, které pořádá Česká jezdecká federace. Areál TJ Orion v pražském Braníku viděl obdivuhodné výkony, které předváděli nejen držitelé titulů.

Paravoltiž je gymnastika a akrobacie na neosedlaném koni vedeném lonžérem na kruhu, je však přizpůsobena klientům se zdravotním postižením. Počet mistrovských kategorií se oproti loňsku letos o jednu rozšířil, nově se závodilo v soutěži skupin se smíšeným handicapem.

"Celkově jsme zaznamenali nárůst účastníků, závodilo 39 dětí, z čehož máme velkou radost," říká Jana Sklenaříková z voltižní komise České jezdecké federace. "Těší nás i to, že už paravoltiž není jen záležitostí Prahy nebo Brna, ale objevují se oddíly i v dalších destinacích po republice," dodává Sklenaříková.

Mistrovství se účastnili závodníci všech věkových kategorií.Zatímco voltiž se potýká s úbytkem závodníků, paravoltiži se daří získávat nové zájemce. "Přece jen těch sportovně-volnočasových aktivit pro handicapované děti není tolik. V té komunitě si to mezi sebou řeknou a rodiče jsou ochotní vozit děti do oddílu klidně třeba čtyřicet kilometrů," vysvětluje Sklenaříková.

Na republikovém mistrovství jí udělalo radost také to, že účastníci jasně ukázaly i sportovní pokroky. "Bylo vidět, jak se závodníci oproti jaru zlepšili, jak díky tréninku a účasti v soutěžích získali zkušenost, jistotu a stabilitu," chválí Sklenaříková, jež působí jako trenérka v jezdeckém klubu Epona Brno. "Někteří cvičenci předváděli ve své kategorii dokonce takové výkony, že by klidně mohli startovat i v kategorii s nižším handicapem."

Zatímco ve voltiži se Češi pravidelně účastní závodů v zahraničí a například letos v létě obsadili junioři skvělé páté místo na mistrovství světa v Rakousku, paravoltižní cvičenci to mají složitější. "Víme, že se závodí třeba ve Velké Británii nebo v Itálii, ale zatím se to nedaří na mezinárodní úrovni propojit. Určitě bychom to uvítali, i pro děti by to byla další motivace," říká Sklenaříková.

A kdo tedy letos bral domácí tituly? Soutěž skupin se smíšeným handicapem vyhráli zástupci JK Počin z Dolních Počernic, dvojice pak Veronika Písaříková a Štěpán Švarc z domácího Orionu. Závod žen s mentálním handicapem ovládla Hana Šimečková z TJJ Lucky Drásov, mezi muži si další triumf připsal Štěpán Švarc. I jeho partnerka z úspěšné dvojice Veronika Písaříková vybojovala druhé zlato, nejlepší byla v kategorii "tělesný handicap 1" (TH1). V kategorii TH2 s větším stupněm tělesného handicapu patřilo první místo Sebastianu Lodinovi z JK Trojan Praha, soutěž jezdců se zdravotním oslabením vyhrála Johana Brodská z JK Počin a její oddílová kolegyně Tereza Chmelařová slavila titul v kategorii jezdců s lehkým handicapem.

Autor: - red -Foto: Kristýna Svatá

Další čtení

Tisková konference k Olympiádě dětí a mládeže 2026 (ODM), 28. dubna 2025, Praha. Představeno bylo logo ODM od studentky Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara Rózy Palety.

Olympiádu dětí a mládeže bude poprvé hostit Praha, vrací se šerm a lukostřelba

Sport
28. 4. 2025

Vémola po skončení kariéry v MMA bude propagovat box, nevyloučil ani zápasy

Sport
28. 4. 2025
ilustrační foto

Nadějná francouzská lyžařka se zabila při tréninku na Red Bull Alpine Park

Sport
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ