Pět dní pod vodou. Potápěč překonal starý český rekord

Sport
26. 9. 2015 06:00
David Vondrášek v zatopeném lomu na Českobudějovicku.
David Vondrášek v zatopeném lomu na Českobudějovicku.

V zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova na Českobudějovicku se měnily historické tabulky českého potápění. Učitel potápění David Vondrášek zde překonal tuzemský rekord, když pod vodou vydržel nepřetržitě 102 hodin a 25 minut. O 25 minut tak vylepšil dosavadní maximum z roku 1967.

"Cítím se i po pěti dnes pod vodou docela fajn. Zatím mi to tak úplně nedochází, co se povedlo. Ale jsem samozřejmě rád - nejen za rekord, ale i za naměřená data k dalšímu vědeckému zpracování," připomněl Vondrášek, že nešlo jen o sportovní rozměr celé akce, nýbrž i o seriózní vědecké bádání.

""Šlo především o získání zkušeností a ověření technických i technologických postupů při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. Poznatky využijeme pro budoucí experiment s maximálně soběstačnou stanicí pod hladinou. O té se mluví také v rámci ochrany obyvatelstva v souvislosti s výzkumem přežití malé skupiny v prostředí nezávislém na hladinové podpoře," komentoval.

Pod hladinu se spolu s doprovodnou skupinou zanořil 19. září v 8:40. Zatímco ostatní se v průběhu pokusu střídali a postupně ho doplňovali, Vondrášek strávil v kesonu, speciální podvodní kabině, pět dní v kuse. Pokud byste si však představovali muže ponořeného do ticha a čekajícího na uplynutí kýženého času, byli byste vedle. Celou dobu totiž aktéři plnili různé vědecké úkoly. K dispozici měli také internetové připojení, ostatně pokus o rekord mohli zájemci sledovat v přímém přenosu online, a také dostatek jídla a pití.

Toho ale Vondrášek moc nevyužil. "Nebyla chuť. A ani nyní nemám moc hlad, i když mi teď na břehu raději něco dali, abych doplnil energii," prohlásil s tím, že nyní zřejmě zajde s manželkou na večeři.

Přestože účastníci pokusu měli připravené vcelku komfortní prostředí, kromě výše zmíněného dostali i spacáky a karimatky, nebylo vždy všechno úplně pohodlné. Vzhledem k tomu, že do kabiny nelze vstoupit suchou nohou, přepravovaly se potraviny v nepromokavých obalech - v plastových boxech nebo igelitových pytlích. Teplota uvnitř kesonu pak byla konstantních 18 stupňů. Zima by však tolik nevadila, největší problém dělal Vondráškovi vlhkost. "Ta je v kesonu přes 90 %. Všechno jsme měli furt vlhké," popsal.

Nyní ho čeká návrat do běžného života. Od roku 2001 působí jako na FTVS UK na Katedře technických a úpolových sportů jako vedoucí oddělení potápění. Vedle toho vydává i publikace, které se potápění věnují (Potápěčské lokality na Slapech nebo Vltava - po dně staré řeky). V následujících dnech ale půjde celoživotní vášeň trochu stranou. "Teď se těším na horkou vanu a na péči od své čerstvé manželky," uzavřel Vondrášek.

Autor: - adk -Foto: ČTK/Pancer Václav

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ