Martin Staszko, finalista Main Eventu v pokeru, bude mít od 1.1. 2012, dle českého zákona, stejný status jako sociální případ házející do blikajících forbesů poslední tisícovku ze své měsíční dávky. Bude gambler hrající "hazardní hru". Novela loterijního zákona, která už je schválená a připravena k použití, pobuřuje početnou pokerovou komunitu. "Dovedeme to klidně k Ústavnímu soudu," slibuje Milan Sláma, šéf Asociace českého pokeru.
Česko oslavuje Martina Staszka a jeho neuvěřitelný úspěch na Main Eventu, kde vyhrál téměř 100 milionů korun. Doma v Třinci dostane medaili. V tom samém městě, stejně jako ve zbytku republiky, se stane od 1. ledna příštího roku hazardním hráčem.
"Je to kuriózní, že vlastně dají gamblerovi medaili," usmívá se Staszko. "Ale já pořád doufám, že se s tím něco udělá."
Novela loterijního zákona, která začne platit od příštího roku, počítá poker mezi hazardní hry. To je první problém. A s ním přicházejí další: Česko se uzavře zahraničním internetovým hernám, kde hraje 100 procent tuzemských hráčů (a kde první dolary za freeroly, turnaje zadarmo, vyhrál i Staszko), o peníze se nebude moci hrát ani ve specializovaných klubech, hospodách, teoreticky ani doma. Jen v kasinech.
"Kdokoliv, kdo si bude chtít zahrát poker na internetu, se dle novely vystavuje hrozbě pokuty 10 milionů korun," říká Sláma. Právě šéf Asociace českého pokeru (AČP) je v čele odboje milovníků Texas Hold´em (a dalších pokerových her) proti vládě.
"Problém je v tom, že v roce 2008 udělil ministr financí Kalousek pěti sázkovým firmám loterijní licenci, bylo to především na kurzové sázení. Jde vlastně o monopolizaci internetového sázení v Česku, lobby těch sázkovek je obrovská. Bohužel, do této sorty spadá i poker, je obětí této monopolizace," vysvětluje Sláma. České internetové sázkovky by pak nedokázaly nahradit světové - vzhledem k tomu, že Česko je malý trh a možnosti jednotlivých her by byly markantně omezeny nízkým počtem hráčů.
Pokerový tenis
Dle novely by v Česku vlastně zahynul internetový poker, ale i živé hry by dostávaly pořádné rány. Stačilo by, abyste do své hospůdky přizvali pár kamarádů, dali si "o kilo", a hned byste byli ve střetu se zákonem. A to se netýká jen pokeru, ale i mariáše, bridge, všech karetních her.
Jenže poker je nejpopulárnější, navíc všichni, kteří se kolem něj pohybují, odmítají uznat, že faktor štěstí je podobný třeba jako při zatočení kuličkou u rulety. "Je to stejné jako při tenise, když míček skáče po síti a vy nevíte, jestli přeskočí na druhou stranu kurtu. Ve všech sportech hraje určitou roli štěstí. V pokeru také, ale není hlavní," říká Sláma. "Dlouhodobě faktor štěstí nerozhoduje téměř vůbec. Když jste dobrý hráč, dlouhodobě se vám daří," dodává Staszko.
"Kdo viděl hrát Martina na Main Eventu, musí uznat, že to, co hrál, bylo umění. Žádné štěstí," míří pak Sláma na podstatu zákonného problému.
Klid zbraní?
Na loterijní zákon sice podala u Evropské komise Malta žalobu, jelikož šikanoval zahraniční investory, ale případné přepsání novely se týká loterií, nikoliv pokeru. Problém stále zůstává.
Sláma vidí naděje. "Nový loterijní zákon by měl být schválen k 1.1. 2013. Momentálně je v připomínkovém řízení. Tenhle zákon je koncepční, dělaný s fundovanými lidmi a poker je tam v mnohem lepším postavení," nabízí základní přehled.
Ale poker teď musí řešit rok 2012. "Navrhneme ministerstvu jakýsi klid zbraní," naznačuje Sláma, že by i zákon mohl "přivřít oči" směrem k trestání internetových, klubových či hospodských hráčů.
Pokud ministerstvo nepřistoupí na mír, hodlá se bránit u Ústavního soudu. " V takovém případě, hned jak novela nabude platnosti, okamžitě zkusíme vyprodukovat správní řízení," říká Sláma. "Naši právníci už pracují, společně s Akademií věd, na tom, aby argumentovali, že poker je dovednostní záležitost. Věříme tomu, že by Ústavní soud stanovil, že poker je dovednostní hra a neplatí na něj loterijní zákon."
Daně, nedaně...
Podobné stížnosti uspěly už třeba ve Francii či ve Švédsku. "Tam byl dokonce na jeden velký turnaj udělán policejní zátah, jeho organizátoři to ale u soudu vyhráli. Poker je tam teď dovednostní hra," dává příklad Sláma.
Staszko nabízí jasný příměr: "Je to sport, jako šachy, které jsem rovněž dlouho hrál. Já hazard nehraji, nejsem gambler, všem takovým věcem, u kterých vím, že rozhoduje náhoda, se vyhýbám. Poker takový není."
Sláma pak vypráví jednu z historek o lobbingu pro český poker: "My jsme ministerstvu jasně řekli: Rozhodněte, že poker není hazard, a internetové herny si v Česku udělají zastoupení a budou vám platit daně. Toto odvětví je na daních schopné odvést 190 milionů. Jenže čím víc s nimi jednáte, tím více si uvědomujete, že to není o daních, ale že jde o ochranu byznysu několika loterijních firem..."
A tak možná dojde na klíčový "all in" (sázka všech žetonů) u Ústavního soudu.