Začalo to v loňském roce. Quarterback San Francisco 49ers Colin Kaepernick poklekl, když na stadionu zněla americká státní hymna. Reagoval tak na rasové problémy ve Spojených státech. Postupně se k němu přidávali další a další hráči. Jenže prezidentu Trumpovi a některým majitelům už došla trpělivost.
Americký fotbal patří mezi nejpopulárnější sporty v USA. I takoví sportovní velikáni jako hokej nebo baseball se musí sklonit před slavnou NFL. To s sebou samozřejmě přináší i zvýšený divácký zájem a větší pozornost médií. I proto nikomu neuniklo, když v loňském roce Colin Kaepernick rozpoutal protest proti policejní brutalitě vůči rasovým menšinám tím, že při hymně klečel.
Synovi Afroameričana a ženy italského původu od té doby chodily dopisy, ve kterých mu bylo vyhrožováno smrtí. Navzdory tomu se k jeho snažení pomalu připojovali hráči napříč celou ligou. Plošné protesty proti vládě a policii samozřejmě leží v žaludku prezidentu Trumpovi.
Ten rád komentuje veškeré dění ve své zemi, a v případě nejpopulárnějšího amerického sportu tomu není jinak. Jenže těžko můžete někomu jen tak zakázat klečet při národní hymně, vždyť pokleknutí samo o sobě je výraz úcty. Jenže Trump přišel s tím, že klečící hráči neupozorňují na rasové potíže, ale chovají se neuctivě ke státní vlajce, a to je nepřijatelné.
Vyjádření Donalda Trumpa:
👍@POTUS on @NFL #NationalAnthemProtests
- TRUMP ANOMALY® (@ANOMALY1) 12. října 2017
"You Cannot Disrespect our Country
Our Flag🇺🇸Our Anthem"#BoycottNFL#ColinKaepernick #NoFansLeft🏈🚫 pic.twitter.com/vBkuK4Zt0T
Prezident tedy před dvěma týdny vyzval majitele klubů, aby hráče, kteří klečí při hymně, propustili. To se nelíbilo ani hráčům, trenérům, ale ani majitelům. Členové týmů reagovali tím, že se jednotně chytili za ruce a někteří z nich opět klečeli. V tom je podpořil i komisionář ligy Roger Goodell. Ten kritizoval Trumpu za výzvu propuštění hráčů.
A právě Kaepernickův tým San Francisco byl spouštěčem následných událostí. Jeho zápas totiž navštívil americký viceprezident Mike Pence. Poté, co více než desítka hráčů při vztyčování vlajky poklekla se sklopenou hlavou, se Pence sebral a utkání v Indianapolis opustil.
New poll shows Football/NFL is no longer America’s favorite sport #BoycottNFL https://t.co/35I6jUFhi2 pic.twitter.com/PePXIomQse
- 🇺🇸John Stands🇺🇸 (@JrcheneyJohn) 9. října 2017
To už zlobu z Bílého domu asi neunesl ani zmiňovaný Goodell. Poslal šéfům týmů NFL dopis, ve kterém je vyzýval, aby se snažili přinutit hráče svých klubů při hymně stát a vzdát tak hold své zemi. První poslušní byli v Dallasu, konkrétně majitel Jerry Jones.
"Jestli tady bude něco, co bude neuctivé k vlajce, tak dotyčný nebude hrát. OK? Kdo zneuctí vlajku, nebude hrát." prohlásil Jones po nedělním zápase Dallasu proti Green Bay Packers. Za jeho prohlášení ho pochválil i samotný prezident Trump.
I přes výhružky protesty dál pokračují. A zdá se, že problémy mezi hráči, vedením a prezidentskou kanceláří budou ještě gradovat.
The protest continues!
- Want My Country Back (@gregory_cerge) 13. října 2017
Lowest ratings yet!@Boycottthe_nfl #BoycottNFL pic.twitter.com/0JG1Xfl6U4