Sportovní psycholožka: Mentální doping je dovolený!

Sport
12. 8. 2014 05:00
Skokan o tyči Jan Kudlička.
Skokan o tyči Jan Kudlička.

Zdeňka Sládečková se snaží bořit mýty, aby sportovci využili všech svých schopností a dovedností k úspěchu. Pomohla chodkyni Barboře Dibelkové k pátému místu na MS 2005 v Helsinkách, sportovnímu střelci Davidu Kosteleckému ke zlaté olympijské medaili v Pekingu, kladiváři Lukáši Melichovi k bronzu na loňském MS v Moskvě či tyčkaři Janu Kudličkovi na HMS v Sopotech ke třetímu místu.

Sportovní psycholožka je poprvé členkou výpravy ve službách Českého atletického svazu na mistrovství Evropy v Curychu. Kdokoliv bude chtít, může využít její pomoci. Zatím se ji odvážila oslovit zhruba čtvrtina výpravy, která čítá 43 závodníků. Jména ale od ní neuslyšíte. "Kdo to chtěl zveřejnit, tak to už udělal, kdo nechce, já budu ctít jejich přání o tom nemluvit," řekla novinářům.

Kapacitu lidského mozku obyčejný smrtelník využívá z deseti procent. A sportovní psycholog má pomoci k navýšení toho čísla. Není to obor, který má řešit potíže. "Sportovní výkon je z velké části o hlavě. Sportovní psychologie se spojuje s neurologií, snaží se využít mozku k lepší činnosti. Mentální doping je povolený," vysvětlovala Sládečková českým novinářům v Curychu. "Je to významná složka sportovního výkonu," řekla.

Prý pětadvacet let sportovci psychologa neřešili. "Nepotřebujeme," slýchávala často Sládečková. "Jenže sám se člověk nenaprogramuje, na to potřebuje odborníka," vysvětlila psycholožka. "Výkon se dá významně posunout, pokud se podaří všechno sladit," ujistila. "Není to o tom, že se tady někdo složí a bude potřebovat pomoc, ti sportovci jsou tady odolní a mají hlavu lepší než já," smála se. "Ale mohou ji využít lépe," tvrdila.

Služby Sládečkové si poprvé veřejně pochvaloval Kostelecký, její schopnosti vynášel loni do nebes kladivář Melich, kterému se ale letos nedaří. Kudlička za ní přišel, že potřebuje sedm centimetrů k medaili. "A povedlo se. To je příklad, že to jde," upozornila lékařka, která v případě Kudličky využila i hypnózu.

"Hypnóza je jedna z tisíce složek, je používána jako prozkoumaná vědecká metoda. Člověk má vědomí a potom podvědomí. My se snažíme, abychom se dostali do podvědomí, které potom tomu sportovci začne pomáhat samo. Proto jsou dobré meditace a relaxace. Proto se dělají vizualizace, kdy si sportovec představuje ideální výkon," líčila Sládečková. "Mozek se musí naučit sám zapnout ty správné motory. To pošle člověka dopředu rychleji a lépe."

Sládečkové pomáhají mladí. Ti se totiž prý neostýchají požádat o pomoc. "Vnímají psychologa jinak, jako když jdou autem do servisu nebo k zubaři. To je velká změna. Starší generace má pořád za to, že psychologové mají řešit problémy. Mladí to mění, chtějí to zkusit, navíc začali chodit ti muži. Boří se tím mýty," všimla si lékařka.

Autor: ČTK Foto: ČTK/kammermayer milan

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ