Srbské volejbalistky podruhé vyhrály mistrovství Evropy

Sport
1. 10. 2017 19:05
Srbské volejbalistky se radují z postupu do finále mistrovství Evropy.
Srbské volejbalistky se radují z postupu do finále mistrovství Evropy.

Srbské volejbalistky podruhé vyhrály mistrovství Evropy. Ve finále v Baku porazily Nizozemsko 3:1 po setech 25:20, 25:22, 18:25, 25:18 a na trůn se vrátily po šesti letech. Nizozemky obhájily předloňské stříbro, bronz získalo Turecko po vítězství 3:1 nad domácím Ázerbájdžánem.

O zlato se utkaly týmy, které loni na olympijských hrách držely evropský prapor nejvýše - Srbky získaly v Riu de Janeiro stříbro, Nizozemky skončily čtvrté. Na letošním ME na oba tyto celky narazily v základní skupině české reprezentantky a ani v jednom případě proti velkým favoritkám neuspěly.

Srbky se druhým evropským titulem vyrovnaly v historickém pořadí Německu, Polsku a Itálii, lepší je jen suverénní Rusko s 19 triumfy. Právě Rusky vyhrály dva předchozí šampionáty, letos ale nečekaně ztroskotaly už ve čtvrtfinále na Turecku.

Druhý titul mohlo získat i Nizozemsko, ale stejně jako předloni nedokázalo udělat poslední krok. Jediný nizozemský triumf je starý už 22 let.

Dnes nizozemské svěřenkyně trenéra Jamieho Morrisona dokázaly po dvou vyrovnaných úvodních setech snížit na 1:2, ale ve čtvrté sadě už kraloval jejich protivník. Zejména Tijana Boškovičová byla prakticky nezastavitelná, teprve dvacetiletá hráčka se postarala o 29 srbských bodů.

Turecké volejbalistky v utkání o třetí místo porazily před téměř pěti tisíci diváků domácí tým 3:1 po setech 22:25, 25:21, 25:14 a 25:8. Kov stejné hodnoty Turecko vybojovalo po šesti letech, lépe na ME dopadlo pouze v roce 2003, kdy skončilo druhé.

Turkyně postoupily do vyřazovacích bojů až z třetího místa, poté si ale poradily s Polskem a ve čtvrtfinále oplatily Ruskám porážku ze základní skupiny. Srbsko už bylo v semifinále nad jejich síly. Ázerbájdžán na medaili opět nedosáhl, v domácím prostředí zopakoval čtvrté místo z roku 2005.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Další čtení

ilustrační fotografie

V nominaci na Zlatý míč je devět vítězů LM z PSG, opět chybějí Messi i Ronaldo

Sport
7. 8. 2025

Olympionička v biatlonu zemřela při expedici horolezců v Pakistánu

Sport
30. 7. 2025
Držitelem světového rekordu v běhu na 100 metrů je Usain Bolt (na snímku). Trasu dokázal uběhnout za 9,58 sekund

Stovku metrů za deset sekund. Mladý Japonec zlomil rekord

Sport
28. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ