Kromě individuálních časovek jsme toho na Tour de France svědky prakticky každý den. Lídr nejslavnějšího cyklistického závodu na světě Chris Froome jede obklopen svými "vojáky" v černých dresech. Nadvláda týmu Sky však vzbuzuje otázku, zda je Tour při takové dominanci ještě zábavná?
Vše začalo v den, kdy se fenomenální cyklista Chris Froome oblékl do žlutého dresu pro vedoucího závodníka celé Tour. Brit narozený v Keni je bezpochyby jedním z nejlepších závodníků v celém pelotonu, možná i na světě. Ale bez podpory svého týmu, který hvězdu chrání, by se jen těžko s klidem nacházel na čele "Staré dámy" s více než čtyřminutovým náskokem.
Naprostou oddanost a schopnost obětovat vše pro svého vůdce demonstroval dnes Geraint Thomas. Patnáctý závodník celkového pořadí bez okolků odevzdal Froomovi, který upadl, své kolo, na kterém pak lídr závodu dojel zbytek etapy.
Na trati
Od chvíle, kdy se z Frooma stal vedoucí závodník letošního ročníku Tour de France, se vláček týmu Sky 90% času pohybuje na úplném čele závodu, kde určuje nemilosrdné tempo. Tomu nejsou schopné odolávat ostatní týmy, takže to často vypadá tak, že jede několik mužů britského týmu, kteří mezi sebou chrání Frooma a s nimi desítka nejlepších závodníku průběžného pořadí. To jsou ovšem pouze ti nejlepší, neboť jejich domestici nejsou ve většině případů schopni vražedné strojové tempo Sky a jsou nuceni nechat svého lídra napospas žralokům v modrých dresech.
(Ne)zábavná technika
Generální manažer britského týmu Dave Brailsford je proslulý svými nekonečnými výdaji na technické zázemí a podporu svých jezdců. Na trati se Froome a spol. mohou spolehnout na to, že v každou chvíli závodu přesně vědí, jaký převod použít a na jaký výkon jet. Sám Brailsford přiznává, že by mohl své hvězdy platit více, ale přesto raději investuje právě do techniky. "Není to ale všechno jen o penězích," tvrdí Brailsford. "Vydáváme méně, než bychom mohli, na platy jezdců, zato tím více na jejich lidskou i technologickou podporu. Tolik financí nevkládá do investic na zázemí týmu žádný jiný tým."
Kvalita, jakou nikde nenajdete
Dalším faktorem, který hovoří pro úspěch Sky je neskutečná kvalita celého týmu. Kromě Frooma se na závodních speciálech prohání jezdci, kteří by v jiných týmech mohli fungovat jako lídři. Mikel Landa, Gerraint Thomas, Mikel Nieve, Sergio Henao i Wouter Poels odvádí pro týmovou jedničku opravdu neocenitelnou práci. Když uvážíte, že všichni jsou excelentními vrchaři a jsou tak vyrovnaní, že se u Frooma mohou v průběhu závodu střídavě točit a odpočívat, máte namíchaný ďábelský koktejl, jehož výsledkem je ovládnutí nejtradičnějšího cyklistického závodu na světě.
Konec napětí na Tour?
Jedno je jisté. I když je ze všech stran slyšet, že Tour končí až dojezdem na Champs-Élysées, tým Sky si nenechá žlutý dres vyfouknout. Nikdo již nebude schopen zabránit Froomovi, aby obhájil loňské vítězství na Tour de France. Snad jedině, kdyby se stalo něco absolutně neočekávaného, ale to nikdo týmu Davea Brailsforda nepřeje. Slova jednoho z Froomových oddaných pomocníků Gerainta Thomase hovoří za vše: "My tu nejsme od toho, abychom dělali závod napínavým. My tu jsme od toho, abychom vyhráli Tour." Díky zachování napínavosti doufejme, že do příštího ročníku někdo postaví natolik silný tým, aby mohl Sky konkurovat. Letos to měla být stáj Tinkoff, ale ruský majitel Oleg Tiňkov po Tour de France údajně v cyklistice končí a tým bude rozpuštěn.