Veslaři se bojí osudu kanoistů, v Pekingu chtějí být

Sport
23. 8. 2007 15:02
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoRekordní počet českých posádek se od neděle představí na mistrovství světa ve veslování, které se uskuteční v Oberschleissneimu u Mnichova. O medaile a většinou i postup na olympijské hry v Pekingu bude bojovat 25 veslařů v deseti posádkách.

Nebudou mezi nimi chybět ani medailoví aspiranti skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková, a párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek.

ČTĚTE TAKÉ: Knapková je po nemoci a na medaili nemyslí

"Do Mnichova vysíláme nejpočetnější výpravu v samostatné české historii a jednu z nejpočetnějších vůbec. Žádná z posádek se však nejede jen zúčastnit nebo za odměnu. Každá z nich má šanci bojovat o dobré umístění a všech devět, které se představí v olympijských kategoriích, i o postup do Pekingu," řekl předseda Českého veslařského svazu (ČVS) Jiří Kejval.

Kdo bude reprezentovat:


MUŽI:

Ondřej Synek (skif); Václav Chalupa, Milan Doleček (dvojskif); Ondřej Vetešník, Jan Vetešník (dvojskif lehkých vah); Jan Schindler, Jakub Makovička (dvojka bez kormidelníka); Tomáš Patera, Jakub Friedberger, kormidelník Radek Telenský (dvojka s kormidelníkem - neolympijská kategorie); David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek (párová čtyřka); Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth (čtyřka bez korm.); Miroslav Vraštil, Jiří Kopač, Ondřej Straka, Vlastimil Čabla (čtyřka bez kormidelníka lehkých vah);

 

ŽENY:
Miroslava Knapková (skif); Jitka Antošová, Gabriela Vařeková (dvojskif).

ČTĚTE TAKÉ: Synek nechce být věčně třetí, myslí na lepší umístění

Přáním veslařů je, aby si účast v Pekingu zajistilo alespoň sedm posádek a vylepšili zatím vesměs tristní bilanci českých sportovců v kvalifikacích. "Neradi bychom dopadli jako naši kolegové z rychlostní kanoistiky, kteří na nedávném mistrovství světa nevybojovali ani jedno místo," uvedl Kejval. Podobná situace veslařům podle výsledků v letošní sezoně nehrozí. Prakticky všichni nominovaní se na Světových pohárech pohybovali v A a B finále, což by jim většinou postup zajišťovalo.

Veslařský svaz je však připraven i na variantu, že se některým posádkám postoupit nepodaří. "Budeme se nadále usilovně připravovat i na dodatečnou kvalifikaci, která se uskuteční příští rok v červnu v Lucernu. Až pak se bude počítat a hodnotit," řekl reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška, který však věří, že tam už se moc českých posádek nepředstaví. "V sezoně se nám zatím daří, tak snad to bude pokračovat i v Mnichově."

Medaile až za olympiádou

Vzhledem k tomu, že MS je hlavní olympijskou kvalifikací, jsou medailové debaty tentokrát trochu druhořadé. Hlavním cílem pro všechny je postup na olympiádu. "Přesto bychom tři medaile rádi získali. Ondra Synek i Mirka Knapková by rádi navázali na své loňské úspěchy, párová čtyřka by se po letech na stupně vítězů zase ráda vrátila," uvedl Panuška.

ČTĚTE TAKÉ: Václav Chalupa: Chci alespoň postup do finále

S velkým očekáváním nastoupí na start Synek, jenž letos celkově vyhrál Světový pohár a ani v jednom závodě nechyběl na stupních vítězů. "Nervozita už se na mně lehce projevuje, alespoň to říkají lidé kolem mě. Snad to ale zvládnu," uvedl Synek, jenž se už jednou na MS jako vítěz SP představil. Před dvěma lety si z japonského Gifu přivezl bronz, který loni obhájil. Se třetím místem by byl spokojen i letos, i když by si rád polepšil. "Byla by to medaile a ta se počítá. Nerad bych ale, aby se o mně začalo říkat, že jsem stále třetí," pousmál se Synek.

Knapková dobírala antibiotika

Zdravotní komplikace poznamenaly závěrečnou přípravu Knapkové, která tak podle trenéra Tomáše Kacovského myslí hlavně na postup na olympiádu. "Mirka měla problémy skoro dva měsíce, proto výše nemyslíme," vysvětlil Kacovský. Skifařka chce postoupit alespoň do A-finále. "Stále ještě beru antibiotika, takže se nemůžu připravovat naplno. Hlavně na síle je to znát. Budeme proto muset pozměnit taktiku a snažit se jet rovnoměrně," řekla Knapková. Jako jediná necestuje do Mnichova dnes, ale až v pátek.

Stoprocentně fit nebyl v posledních dnech ani veslovod párové čtyřky Jirka. Trenér Sergej Kruťjakov však věří, že jeho posádka bude i přesto bojovat o medaile. "Udělali jsme všechno možné, aby se dal dohromady. Až na závodech se ale uvidí, jestli se to podařilo," řekl Kruťjakov, jehož svěřenci se do Německa vydali jako první dnes ráno. Na kanále, kde se konaly olympijské hry v roce 1972, chtějí hned začít trénovat.

Odměny za umístění mají veslaři vypsané stejné jako v předešlých letech. Za zlatou medaili dostane každý člen posádky 200 000 korun plus 3000 korun za každou předjetou posádku. "Kdyby například vyhrála párová čtyřka, vyplatili bychom jí více než milion korun," uvedl místopředseda ČVS Dušan Macháček. Za stříbro dostanou veslaři 100 000, za bronz 60 000 plus v obou případech 2000 korun za každého předjetého soupeře.

Do Pekingu se ve všech mužských olympijských kategoriích kvalifikuje jedenáct posádek, mezi ženami sedm až devět.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Vodácká sezóna na Teplé Vltavě začíná. Ale není voda, rozhodnou milimetry

Sport
30. 4. 2025
ilustrační foto

Muž při Euru vylezl pod střechu stadionu. Zaplatí zásah policie i vrtulník

Sport
30. 4. 2025
Tisková konference k Olympiádě dětí a mládeže 2026 (ODM), 28. dubna 2025, Praha. Představeno bylo logo ODM od studentky Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara Rózy Palety.

Olympiádu dětí a mládeže bude poprvé hostit Praha, vrací se šerm a lukostřelba

Sport
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ