Vytrvalec Homoláč hoduje v Keni. Na čem si pochutnával?

Sport
6. 4. 2019 05:15
Už popáté absolvoval nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč několikaměsíční tréninkový kemp v Keni.
Už popáté absolvoval nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč několikaměsíční tréninkový kemp v Keni.

Už popáté absolvoval nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč několikaměsíční tréninkový kemp v Keni. Letos mu v Itenu zachutnaly kozí a kravské žaludky, přirovnal je k mořským plodům. Do Afriky se hodlá nadále pravidelně vracet, proto si tam celoročně pronajal apartmán, aby jezdil do svého. Z přípravného tábora se vrátil teprve ve čtvrtek a v sobotu už bude na startu Pražského půlmaratonu s cílem poprvé pokořit hranici 63 minut.

Na tréninku v Keni těží Homoláč z vysoké nadmořské výšky 2400 metrů, společnosti dalších špičkových běžců i místní stravy, která mu pomáhá k optimální tělesné hmotnosti. Několikrát ho sice postihly žaludeční potíže z jídla, ale ty přicházely paradoxně po návštěvě hotelu s evropskou kuchyní. S místní stravou neměl problémy.

"Jedl jsem hodně fazole, fazole s kukuřicí, rýži, letos jsem tam objevil kozí a kravské žaludky. Fakt delikatesa. To jsem jedl poslední měsíc, když to bylo," vyprávěl novinářům.

Dokonce kvůli této lahůdce někdy upravoval tréninkový režim, protože byla připravena až na pozdější oběd v půl druhé odpoledne. "Někdy jsem chodil schválně později na trénink, abych šel později na oběd a tohle si dal. Chutnalo to něco jako kalamáry a slávky, mořské plody, to mám rád. Umějí to fakt dobře ochutit," rozplýval se.

V přepočtu za 1200 korun měsíčně si tam pronajal celoročně apartmán se dvěma místnostmi, kuchyní a koupelnou. Jen s teplou vodou je to v Itenu složitější. "Mohl bych si ji tam nechat zavést, ale zase je to dobré na regeneraci, když po tréninku zchladíte ty svaly studenou. Dostanou šok a lépe to pak vstřebávají," řekl Homoláč.

Do Itenu jezdí čím dál více českých i ostatních evropských běžců, mimo jiné evropský rekordman v půlmaratonu Julien Wanders. Třiadvacetiletý Švýcar v Keni už od 18 let pobývá dlouhodobě. "Známe se osobně od té doby, co jsem tam byl poprvé. Má taky apartmán. Bydlí asi 400 metrů od nás," prozradil Homoláč.

Skamarádil se v Keni se Stephenem Kiplagatem, který mu dělá maséra a přicestoval s ním do Česka. Do konce května bude s Homoláčem bydlet a trénovat. Bude mu v Praze dělat vodiče na půlmaratonu i na květnovém maratonu.

Díky lepší adaptaci může Homoláč přitvrzovat v tréninku. "Tím, jak jsem tam častěji, tak to tělo zvládne víc. Je to už čtyři roky, kdy jsem tam byl poprvé. Myslím, že ta celková výkonnost se posunula na vyšší úroveň," pochvaloval si. Drží si vyšší standard. "I když nejsem v top formě, tak držím vyšší level výkonnosti než v minulosti."

V srpnu se chce do Keni vrátit, aby natrénoval na podzimní maraton. "Chtěl bych se připravit tam. Odpadají tam taková ta lákadla přes české jídlo. I když tam jím hodně, tak ztrácím váhu a dostávám se do té správné formy, co potřebuji," řekl devětadvacetiletý vytrvalec, který je schopen v Keni shodit pět až šest kilo.

Plánuje na podzim spíše pokus o rychlý maraton, který by se mu počítal do světového žebříčku. Přes něj by pro Homoláče mohla vést cesta na olympijské hry 2020 do Tokia. "V podstatě už zítra je možnost dát do žebříčku ten výkon z půlmaratonu. Takže vlastně zítra už pro mě začíná kvalifikace," doplnil.

Plánování podzimního programu by se mohlo změnit, pokud by splnil limit pro účast na MS v Dauhá. Ten svaz stanovil na 2:17:00, což je na hranici Homoláčova osobního rekordu. Dosud nejrychlejší maraton běžel v Hamburku 2016 za 2:16:55. "Třeba zjistíme, že by bylo lepší jet do Dauhá, kdybych splnil limit," doplnil svěřenec Roberta Štefka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michal Krumphanzl

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ