Jeho život plný zvratů by vydal na obsáhlý román. Legendární americký boxer Evander Holyfield přišel téměř o všechno. O rodinu, bohatství i sportovní prestiž. Marně naháněl ke vzájemnému duelu ukrajinské bratry Kličkovy. Marně. Před blížící se padesátkou se tak vrhl na dobročinné úděly.
Bezdomovci v Manchesteru jen kroutili hlavou. Je tahle stárnoucí hora svalů ten slavný boxer, pětinásobný šampion, kterého snad ještě víc než rány pěstí proslavil ukousnutý kus ucha? Zrak ztroskotané obyvatele města ze severozápadu Anglie neklamal. Fazole s klobásou opravdu nabízel Evender Holyfield.
Pětinásobný mistr světa v těžké váze se musel odrazit od samotného dna. Po bohatství ve výši 4,5 miliardy korun se jen zaprášilo. Holyfield neodolal nástrahám hazardu, velké množství úspor ho stály i tři náročné rozvody. Alimenty navíc musí posílat hned na jedenáct "hladových krků". Do dražby šel jeho dům za 10 milionů dolarů, prodal i svůj dům se 109 pokoji v americké Atlantě.
Mistrovské pásy v aukci
A to není vše, zbavit se musel i svých vzpomínek. Mistrovské pásy už mu rok neříkají "pane". Holyfieldův život však nabral úplně jiné obrátky poté, co ho kontaktoval Kanaďan Yank Barry. Lidumil a filantrop se škraloupy z minulosti, člověk, který strávil šest let za mřížemi kvůli vydírání. Na druhou stranu muž dvakrát nominovaný na Nobelovu cenu za mír díky tomu, že jeho nadace Global Village Champions Foundation nakrmila téměř miliardu hladovějících lidí po celém světě.
Barry, hvězda populární hudby z šedesátých let, potřeboval novou tvář pro svůj projekt po dalším slavném boxerovi Muhammadu Alim. A v nesnázích se topící Holyfield nadšeně kývl. Společně nyní objíždí centra pro bezdomovce a vývařovny pro potřebné. Bývalý slavný boxer k tomu na perifériích měst pořádá sezení, kde vypráví o svém životě, o tom, jak lehce se dá z absolutního vrcholu klesnout až na samotné dno.
"Chci vrátit těmto lidem to, co dali mé matce v dobách, kdy jsem byl ještě dítě," připomněl své smutné dětství. Holyfield vyrůstal na americkém jihu, v Alabamě, kde byl ještě v této době hluboce zakořeněn rasismus a chudoba. Nyní věří, že se k němu i díky dobročinným činnostem obrátí štěstí opět čelem.
Ze dna na vrchol a zase zpátky
Život mu podle jeho slov ovlivnila spousta lidských parazitů a pijavic. "Myslím, že to pro mě byla tak trochu škola. Vydělal jsem spoustu peněz, ale nevěděl, jak s nimi zacházet. Neuměl jsem s nimi vycházet. Dával jsem víc, než jsem měl. Jen jsem dával, dával a dával. Lidé mě přemlouvali k tomu, abych dělal věci, na které jsem nebyl zvyklý," vzpomínal Holyfield, který opět po letech namísto luxusu a záře reflektorů v Las Vegas poznává šeď všedního života lidí na okraji společnosti.
"Moje matka neuměla číst, můj otec jakbysmet. Jen pracovali. Když jim někdo řekl, ať něco udělají, udělali to. Nikdo mi neřekl, že bych mohl vznášet otázky," řekl listu Daily Mail Holyfield, který se ještě nedávno pokoušel o návrat do boxerského ringu. Oba bratři Kličkové jeho výzvu odmítli. Podle některých i kvůli tomu, že nechtěli vidět svůj idol z mládí na kolenou.
Holyfield, který za necelé dva týdny oslaví padesátiny, však nutně potřeboval peníze. Prodal tak i většinu svých vzpomínek. Dokud za ním nepřišel výše zmíněný Barry. "Řekl mi, že už se to stalo i Muhammedovi Alimu, a že mi pomůže postavit se opět na nohy," rozpovídal se o začátku fungující spolupráce.
Fazole pro bezdomovce
S Barrym, kterého soud před třinácti lety zprostil obvinění z úplatkářství, spiknutí a praní špinavých peněz, se dal již před lety na dráhu filantropa. Za posledních dvacet let údajně nasytil 942 milionů lidí, včetně bezdomovců ze severu Anglie, kam zavítal právě s Holyfieldem.
Společně s dalším bývalým boxerem Ricky Hattonem, místním anglickým patriotem, poskytli bezdomovcům teplé jídlo a přístřeší před nevlídným anglickým počasím. A nezůstalo jen u toho. "Podařilo se nám získat soudní příkaz a zachránit Holyfieldovy mistrovské pásy," přispěchal s další pozitivní zprávou Barry. Holyfield tak pravděpodobně brzy dostane zpět artefakty, které jsou cennou vzpomínkou i na legendární boje s Mikem Tysonem.
Ač v obou dvou slavných střetnutích zvítězil, ve druhém z nich přišel o část ucha, kterou mu Tyson ukousl. Holyfield mu však už dávno odpustil. "Narodil se v ghettu, stejně jako já. Jediný rozdíl mezi námi byl, že já jsem měl matku, která mě opravdu milovala," připomněl pohnuté osudy obou boxerů Holyfield.
Smír s Tysonem
"Nikdy jsem proti němu nic neměl. Vždy jsem chtěl být šampionem těžké váhy. Nesnažil jsem se pokořit jeho, ale získat mistrovský pás. Porazil jsem ho v roce 1996, před odvetou v roce 1997 tvrdě trénoval, a když viděl, že se vše nevyvíjí podle jeho představ, kousl mě," vzpomínal boxer, který se už dočkal prvních vnuků.
"Odpustil jsem mu, protože ke mně promluvil Bůh. Řekl mi, že jsem dvanáct let boxoval zadarmo, pak jsem udělal tři kola a dostal 35 milionů dolarů. To je dost peněz, abych za to mohl odpustit komukoliv," vyprávěl Holyfield, o jehož chybějící části ucha se dodnes hodně mluví.
Po zápase již plastičtí chirurgové nebyli schopni s částí tkáně nic dělat. Mluví se proto o tom, že část Holyfieldova těla prodal člen jeho týmu za 25 tisíc dolarů. "Vidím, že spousta lidí tvrdí, že část mého ucha mají. Pořád ale nemám ponětí, kde je. Nejsem naštvaný, musím se tomu smát," říká boxer.
S Tysonem si nyní vzájemně pomáhají. "Podporuji jeho one-man show a on mi zase pomáhá propagovat mou barbecue omáčku. Když se navíc můj syn rozhodl dát na boxerskou dráhu, Mike přišel a postavil se za něj," dodal polepšený boxer Holyfield.
PŘIPOMEŇTE SI ČÁST ZÁPASU, KTERÁ VEŠLA DO BOXERSKÝCH DĚJIN: