<span>Za dopingem Pechsteinové</span> možná stála dědičná choroba

Sport
15. 3. 2010 20:32
Claudia Pechsteinová - ilustrační foto.
Claudia Pechsteinová - ilustrační foto.

Claudia Pechsteinová - ilustrační foto.Rychlobruslařská legenda Claudia Pechsteinová trpí dědičnou chorobou, která mohla způsobit její abnormální hodnoty krve, kvůli nimž dostala dvouletý trest za doping. Uvedli to na tiskové konferenci němečtí lékaři.

Gerhard Ehninger, šéf Německé hematologické a onkologické společnosti, řekl, že pětinásobná olympijská vítězka Pechsteinová má lehčí formu takzvané sférocytózy. Tuto krevní chorobu podle všeho zdědila po svém otci.

ČTĚTE TAKÉ: Sábliková přišla o soupeřku. Pechsteinová dopovala

Na nemoc reaguje tělo zvýšenou produkcí nezralé formy červených krvinek nazývaných retikulocyty. Právě množství retikulocytů bylo pro Mezinárodní bruslařskou unii (ISU) klíčovým důkazem proti Pechsteinové. Komise ISU se shodla na tom, že výsledky jejích testů nemohly být způsobeny přirozenou cestou, ale pouze použitím zakázaných látek.

Nyní osmatřicetiletá Pechsteinová od začátku své kauzy doping popírá a proti trestu bojuje u různých instancí. Zatím však neuspěla s odvoláním u arbitráže CAS a částečně ani u švýcarského federálního soudu, u nějž usilovala o dočasné pozdržení suspendace kvůli účasti na olympijských hrách ve Vancouveru. Švýcarský soud se ještě bude zabývat případem devítinásobné olympijské medailistky v celé jeho šíři, již dříve však uvedl, že Peschsteinová se svou stížností nejspíš neuspěje.

Někdejší velký vzor současné české hvězdy Martiny Sáblíkové přišel kvůli trestu o start na šestých olympijských hrách. I tak je stále nejúspěšnější německou účastnicí zimních her.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Itálie se nekvalifikovala na MS? Nevadí, stačí jeden telefonát do Bílého domu

Sport
23. 4. 2026
Jan Tomajko, hlavní trenér české hokejové reprezentace do 18 let

Mistrovství světa hokejistů do 18 let startuje: Češi narazí hned na Američany

Sport
22. 4. 2026
David Pastrňák

Pastrňák má podle hráčů NHL nejlepší přezdívku – „Pasta“ vládne anketě

Sport
Aktualizováno: 18. 4. 2026 12:15

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ