Pražáci klepou na dveře
10.05.2007 12:43
Bude v nejvyšší fotbalové soutěži hrát po čase opět více pražských klubů? Události posledních dnů a týdnů tomu nasvědčují.
"Tak jsme zpátky a na podzim tu vaši Slavii rozneseme na kopytech, pane Načeradec". Tak nějak by se mohl v dnešní době radovat pan Habásko, věrný to fanoušek žižkovské Viktorie z románu Karla Poláčka Muži v offsidu. Žižkovští totiž po tříletém pobytu ve druhé nejvyšší soutěži útočí na návrat mezi elitu, a pokud nastolené tempo udrží, utkají se v ligovém utkání se Slavií již na podzim.
Pozadu nechtějí zůstat ani další tradiční pražské kluby. Kromě Viktorky mají šanci na prvoligový comeback i obrození vršovičtí Bohemians 1905, kteří se sedm kol před koncem soutěže dotáhli na druhé postupové místo. Velké plány navíc spřádají i na dejvické Julisce. Tamější Dukla Praha odkupem licence od moravských Jakubčovic přechází z pražského přeboru přímo do druhé ligy.
Co je příčinou mohutného návratu? Zdá se, že po letech nevalných pokusů a rozšíření domácí fotbalové elity o malebné a neznámé vesnice, jako byly Drnovice, Blšany či Lázně Bohdaneč, slyší sponzoři i fanoušci opět více na tradiční fotbalové značky. „Bez slavného jména by byla komunikace se sponzory rozhodně výrazně těžší,“ říká šéf Dukly Marek Lukáš. „V jednáních nám velmi pomohlo.“
Není proto divu, že všechna tři zmíněná mužstva prakticky fungují ve dvou exemplářích. K nástupnictví po Dukle Praha se ve všech materiálech hlásí i Marila Příbram (vznikla sloučením mužstva dospělých Dukly a 1. FC Příbram), FK Viktoria Žižkov má svou „sestřičku“ SK Viktorii Žižkov na Vítkově (původní tělovýchovná jednota, která po vleklých soudech odprodala stadion nově vzniklé „FK“) a na dvou místech v Praze sídlí i Bohemians. Tradičně ve Vršovicích a poslední dva roky také na Střížkově. Místní klub využil konkursu k odkoupení práv na slavné jméno a logo Klokanů.
Hra s uznávanými symboly se jim však příliš nevyplatila. Ačkoli Střížkovští uvádějí, že jim změna jména pomohla v získávání sponzorů, diváci nástupnictví neuznávají. Zatímco návštěvy ve vršovickém „ďolíčku“ přebíjejí i ty prvoligové, oni se musejí spokojit jen s několika stovkami diváků. Tady však to společné končí. Motivace, zázemí i fanouškovská obec jsou rozdílné. Zatímco Dukla vzniká prakticky znovu na zelené louce, Bohemians jsou prvním českým mužstvem zachráněným fanoušky a Viktorka by se ráda zbavila škraloupů nejzářivější „hvězdy“ velké korupční aféry minulých let.
„Temná část naší historie už je za námi, začínají se k nám vracet jak sponzoři, tak diváci,“ říká Luděk Vinš, prezident Viktorie. „Prioritou je teď první liga, protože se sponzory máme smlouvu, podle níž se po případném postupu výrazně zvýší dotace. Největším úspěchem v tomto směru je v zimě započatá spolupráce s Pojišťovnou Slavia.“
Nouze o stadiony
I kdyby oba zmiňované druholigové pražské týmy postoupily do nejvyšší soutěže, obohatí se pouze o jeden stadion z české metropole. Bohemians, stejně jako její starší vršovická sestra Slavia, totiž prozatím nedisponuje vlastním hřištěm, které by splňovalo předepsaná kritéria. Oblíbený vršovický „ďolíček“ se proto chystá na velkou rekonstrukci. „Nechceme megalomanské akce. Bohemka je rodinný klub, a tak by to mělo zůstat i v budoucnu,“ říká Antonín Panenka, prezident Klokanů. „Po rekonstrukci tří stran stadionu by kapacita zůstala kolem deseti tisíc.“ Definitivně tak padla zvažovaná varianta společného vršovického stánku s pražskou Slavií.
Prozatímním útočištěm by se tak po případném postupu do první ligy stala z největší pravděpodobností právě konkurenční Viktoria Žižkov. „Sparta i Strahov jsou velké stadiony, k našemu klubu by se asi nejlépe hodila Viktorka,“ říká Michal Holas, jeden ze zakládajících členů Družstva fanoušků Bohemians, které před třemi lety vlastně klub zachránilo před zánikem a dnes i po letošním příchodu nového majitele – společnosti CTY GROUP – vlastní více než 10 procent akcií vršovického týmu.
Právě fanoušci jsou největší devízou Bohemians. Na její utkání doma chodí v současné době kolem osmi tisíc diváků, což je zhruba o tři tisíce více, než je letošní prvoligový průměr. Nadšení ze záchrany klubu přetrvává i v aktivitách mimo stadion. „Založili jsme na stránkách klubu zpravodajství ze zápasů a internetovovou televizi se střihy důležitých momentů, což je v Čechách naprostý unikát,“ říká Holas. „Všichni navíc pracují zadarmo.“
Opačný problém v současné době řeší na Julisce. „Dukla nebyla nikdy v očích veřejnosti příliš oblíbená, takže nemá moc z čeho čerpat,“ říká Lukáš. „Obáváme se, že diváků nebude zpočátku mnoho ani teď.“ Oproti ostatním klubům naopak nemusí výrazněji posilovat. Z mužstva druholigových Jakubčovic, které během sedmi let postoupily z nejnižší soutěže až do druhé ligy, přichází do Prahy devět až dvanáct hráčů. „Zbytek chceme čerpat z vlastních zdrojů a hráčů pražského přeboru,“ vysvětluje Lukáš. „Nedostatkem je však velký problém s ubytováním hráčů v Praze.“
Konkurence vítána
Fotbal jde v Praze opačným směrem než ostatní kolektivní sporty. Zatímco házená, basketbal či volejbal zde ztratily kvůli nezájmu diváků a sponzorů více jak polovinu prvoligových klubů, nejpopulárnější hra v zemi posiluje.
"Poklesu divácké přízně se neobáváme. Je to tradice, že v Praze hrají tři čtyři týmy první ligu, myslím si, že jí to jen prospěje,“ říká ředitel komunikace pražské Sparty Lukáš Přibyl. „Naopak to může vyvolat pozitivní konkurenci na úrovní práce s diváky.“ Stejného názoru jsou i slávisté, kteří se na rozdíl od Sparty dlouhodobě potýkají s nízkou návštěvností. „Slavia má tradiční základnu fanoušků, a proto si nemyslím, že by následkem postupu dalších pražských týmů došlo k jejich úbytku,“ říká slávistický mluvčí Jan Cícha. Naopak, nová městská derby by podle něho mohla návštěvy jen posílit.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.