Pumelice, nůžky i angličák. Který gól na Euru byl nejhezčí?

Sport
11. 7. 2016 14:00
Hugo Lloris se marně natahuje na střelu Édera.
Hugo Lloris se marně natahuje na střelu Édera.

Ofenzivní orgie se zrovna nekonaly. Ba naopak, z letošního Eura plesali hlavně fanoušci defenzivního fotbalu. Přesto ale padlo několik tref, na které se bude ještě dlouhou dobu vzpomínat. Připomeňte si jedenáctku těch nejlepších. 

O šestnáct let dříve padlo na Euru v průměru více než o půl gólu na zápas více. Velký fotbalový turnaj ale většinou nevyhrajete bezhlavým útokem, ale zejména poctivou obranou.

Letošní evropský šampionát byl ale zatím extrém - na gól se čekalo v průměru 44 minut, během 51 duelů padlo jen 108 tref. 

Nejvíce gólů padalo hned po poločasu (21), nejpilnějšími střelci se stali finalisté z Francie, kterým s podařilo dát 13 branek. Téměř polovinu (6) jich vsítil Antoine Griezmann.

Druzí skončili Velšané, kteří zaostali o tři zásahy. Nejúporněji naopak bránili Italové, Poláci a Švýcaři, kteří se s turnajem loučili s pouhými dvěma obdrženými góly. 

O největší počet střel se rozdělili finalisté z Francie a Portugalska, kteří na bránu vystřelili 121krát. Domácí tým navíc hned šestkrát trefil tyč.

Nejčastěji na Euru pálil Cristiano Ronaldo (46x), brankáře ale ohrozil jen ve dvanácti případech a třikrát prošel míč za brankovou čáru. To Griezmannovi stačilo na šest branek jen šestadvacet pokusů. Právě jeho gólem naši hitparádu začínáme. 

Antoine Griezmann (Francie-Island, čtvrtfinále)

Dmitri Payet mu za gól políbil kopačku. Přitom nešlo z pohledu utkání o nijak zásadní gól, byl již čtvrtým zásahem do sítě nebohých Islanďanů (zápas nakonec skončil 5:2). Perfektní únik obranou soupeře a povedený lob ale stál rozhodně za to. 

Milan Škoda (ČR-Chorvatsko, skupina D)

Jeden z mála pozitivních momentů z českého pohledu, jediná radostná extáze na šampionátu. Když Milan Škoda přesnou hlavičkou do růžku chorvatské branky zařídil v nastavení remízu 2:2, ožily šance na český postup ze skupiny. Ty ale zmrazila následná blamáž s Turky. 

Zoltán Gera (Maďarsko-Portugalsko, skupina F)

Poslat Maďarsko do vedení nad Portugalci a nakonec ještě litovat ztráty bodů po remíze 3:3, o tom se Zoltanu Gerovi asi ani nesnilo. Sedmatřicetiletý veterán zažil na Euru vrchol své kariéry i díky tomuto parádnímu voleji.

Xherdan Shaqiri (Švýcarsko-Polsko, osmifinále)

Nejbolestivější paráda šampionátu. Šikovný a namakaný švýcarský záložník vykouzlil jediné nůžky na šampionátu, dlouho se z nich ale neradoval. Jeho Švýcarsko se nedlouho poté pakovalo z Francie domů, když padlo na penalty. 

Hal Robson-Kanu (Wales-Belgie, čtvrtfinále)

Naopak jedna z nejsladších tref. "Nezaměstnaný" Robson-Kanu svou trefou otočil skóre s favority z Belgie. A vyšlo mu to náramně. Hned tři bránící soupeři zůstali po jeho zasekávačce stát v šestnáctce jako opaření. 

Dmitri Payet (Francie-Rumunsko, skupina A)

Mělo jít o snadné sousto na úvod, jednoduché odstartování šampionátu. Připravený scénář ale vypadal v reálu úplně jinak. Domácí Francouzi s outsidery z Rumunska nečekaně prohrávali, chvíli před závěrečným hvizdem to vypadalo na remízu. Pak ale Payet napálil míč neomylně do růžku rumunské branky a první francouzské oslavy mohly začít. 

Radja Nainggolan (Wales-Belgie, čtvrtfinále)

Belgický reprezentant s indonéskými kořeny na sebe upoutává pozornost sám o sobě - ať už čírem, spoustou tetování či ne zrovna ideální životosprávou (trenéři mu tolerují kouření cigaret). Na Euru na sebe upozornil i tímto parádním gólem z uctivé dálky, který byl zároveň tím posledním belgickým na šampionátu.

Cristiano Ronaldo (Portugalsko-Maďarsko, skupina F)

Hvězdný Portugalec se na Euru aklimatizoval hodně pomalu, trápil se. Nastartovala ho až přestřelka s Maďary, kdy dal hned dva góly. Na jeho parádní patičku byl brankářský "mág v teplácích" Király krátký. 

Luka Modrić (Chorvatsko-Turecko, skupina D)

Chorvaté byli považováni za jednoho z černých koňů turnaje. Aby ne, dorostla jim parádní generace kolem kapitána Luky Modriće. Ten na sebe parádně upozornil už v prvním utkání s Turky skvěle zakrouceným volejem. Předpoklady se ale nakonec nenaplnily a borci od Jadranu jeli domů už po osmifinále. 

Marek Hamšík (Slovensko-Rusko, skupina B)

Historicky první slovenská výhra na Euru byla pořádně sladká. A nakonec také poslední. Zasloužil se o ní lídr Marek Hamšík, a to parádním "angličákem" z velkého úhlu. 

Éder (Portugalsko-Francie, finále)

Gól, který se minimálně v Portugalsku stane legendou. Éder naskočil na Euru jen do tří zápasů, vždy jako náhradník. Jeho chvíle ale přišla v ten nejdůležitější moment, když v nastavení zaskočil přízemní střelou domácí favority z Francie. Za zlatý gól mu možná v Portugalsku jednou vytesají sochu.

Autor: - tab -Foto: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ