Ronaldo není všechno! Vyplatí se na Euru sázka na kolektiv?

Sport
30. 6. 2016 06:30
Cristiano Ronaldo.
Cristiano Ronaldo.

V prvním čtvrtfinále Eura na sebe narazí svým pojetím fotbalu dva podobné týmy Portugalsko a Polsko. Oba totiž svou taktiku plně podřizují výsledku. Přestože mají k dispozici hvězdné kanonýry Cristiana Ronalda a Roberta Lewandowskiho, tak se od nich ve čtvrtek nedají očekávat brankové dostihy. Ale spíše budou k vidění taktické šachy stejně jako v předešlém kole. V něm Portugalsko v prodloužení rozhodlo o svém postupu proti Chorvatsku z jediné střely na bránu za zápas, jejich soupeř prošel přes Švýcarsko po penaltách.

Trenér Portugalska Fernando Santos si i proto nemyslí, že by duel měl favorita. A to přestože se odborníci nebo sázkové kanceláře shodují na tom, že by mělo postoupit jeho mužstvo. "Je to 50-50. Oba celky chtějí projít do semifinále. Jiný cíl ani mít nemohou. Věřím, že se nám to povede. Ale to samé si budou myslet i naši soupeři," poznamenal Santos.

Hodně fanoušků přitom spoléhá právě na Cristiana Ronalda, jehož góly dlouhodobě táhnou Real Madrid a i pro reprezentaci jsou hodně důležité. Jenomže ve Francii mu to zatím nepálí. Prosadil se jen dvakrát proti Maďarsku a v některých pasážích ostatních utkání nebyl vůbec vidět, jelikož mu soupeřovy obrany věnují zvláštní péči. "Všichni o něm chtějí mluvit. A proč o něm chtějí mluvit? Protože je to úžasný hráč a lidé chtějí slyšet o úžasných hráčích," dodal Santos.

Santos se snažil Ronaldovu úlohu v jeho výběru bagatelizovat. "Existují tady ve Francii stovky hráčů, o kterých nemluvíme. Ale to je normální, že se tu bavíme o Ronaldovi, Lewandowském či Neuerovi. Moji hráči jsou na to připraveni. A i Ronaldo se s tím umí vypořádat. Mám tu 23 fotbalistů ve velmi dobré formě. Turnaj nevyhrává jeden hráč, ale tým. Kdykoliv se může někdo zranit a my ho musíme nahradit. Talent je jen přidaná hodnota. Všechno je opravdu jen o týmu," zafilosofoval si kouč Portugalců.

Zároveň varoval před Poláky, protože podle jeho názoru právě oni mají silný kolektiv, což dokázali už v předešlé kvalifikaci a i v základní skupině. "Pouze dva týmy dosáhly v základní části sedmi bodů. Byli to Poláci a Němci. Ty dokonce na cestě na Euro porazili," připomněl polskou výhru z Varšavy nad Německem během kvalifikace. Zároveň podotkl, že strategie se bude opět odvíjet od praktičnosti a ne krásy.

"V některých utkáních bráníte více, než byste sami chtěli. To prostě vyplyne ze hry. Oni budou hrát na brejky a ze zabezpečené obrany. Ale s někým takovým, jako je Polsko, jsme se zatím tady neutkali. Takže nechci předjímat, jak to bude nakonec na hřišti vypadat. Jen jsem si jistý, že to bude hodně vyrovnané a budou rozhodovat maličkosti a také individuality. Ale stejně jako my, i oni mají velmi šikovné hráče," dodal.

"CR7" je před rozhodujícím zápasem v pohodě, což dokazoval i na tréninku. 

Polský trenér Adam Nawalka se svým sokem v mnohém souhlasil. Například v tom, že současné Portugalsko není jen o Ronaldovi, ale i ostatních. "Je to nebezpečný soupeř. Mají spoustu skvělých fotbalistů, kteří jsou schopni rozhodnout. Ani nemluvě o Ronaldovi, který je jedním z nejlepších hráčů na světě, a také to o nich mnohé vypovídá," charakterizoval osmapadesátiletý kouč Portugalsko. "Ale přesto věřím, že dokážeme jejich hrozby eliminovat. Jsem v tom optimistou," dodal.

Klíčovému muži v sestavě Polska se zatím příliš nedaří. Lewandowki se zatím ani jednou neprosadil. V defenzivně laděném týmu má úplně jinou úlohu, než kterou zná z Bayernu Mnichov. "Jsem s ním spokojený. Hraje pro tým. Plní dobře jak úlohu kapitána, tak i tu herní na hřišti," tvrdí Nawalka. "Má výbornou fyzičku a navíc jeho přítomnost na hřišti hodně pomáhá ostatním. Pro mě je v současnosti nejlepší hráčem s číslovkou devět na světě ," vyzdvihl úspěšný kouč Polska.

Skóre 3:1 ze 4 zápasů napovídá o polském stylu hodně. Základem hry je pro ně hlavně defenziva a slaví s ní úspěchy. Remizovali s Německem a Švýcarskem, které posléze vyřadili na penalty. Vyhráli a Ukrajinou a Severním Irskem. "Nejsme překvapení, že nám to tak jde. Jeli jsme sem s velkými očekáváními. Cítili jsme se ve formě. Už kvalifikace napověděla, že můžeme jít daleko. Doudám, že nadále budeme fungovat kolektivně tak dobře jako doteď. Musíme si pomáhat navzájem, a pak to můžeme společně oslavit," uzavřel.

ZOPAKUJTE SI OSMIFINÁLE MEZI POLSKEM A ŠVÝCARSKEM: 

Autor: - mar -Foto: ČTK/AFLO/Mutsu Kawamori

Další čtení

Plnou parou vpřed! (ilustrační foto)

Na Vltavě odstartoval slavný lodní maraton. Lodě plují z Budějovic do Prahy

Sport
27. 6. 2025
ilustrační foto

Zlatá hokejka: Nejlepším hráčem sezóny je David Pastrňák. Už poosmé

Sport
26. 6. 2025
Nový generální manažer českých fotbalových reprezentací Pavel Nedvěd na briefingu výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR), 24. června 2025, Praha.

Držitel Zlatého míče Nedvěd se stal manažerem českých fotbalových reprezentací

Sport
24. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ