S velkým zklamáním přijali ruští atleti čtvrteční verdikt arbitráže CAS, která jim potvrdila zákaz startu na srpnové olympiádě v Riu de Janeiro. Ten jim udělila Mezinárodní atletická federace IAAF kvůli rozsáhlé dopingové aféře, kvůli níž dokonce hrozí vyloučení kompletní ruské výpravě.
"Pro mě osobně i pro další atlety je to velká rána," citovala agentura AP mistryni světa ve skoku do výšky Mariji Kučinovou. "Navzdory všem problémům jsme dál trénovali a ukázala jsem, že bych na olympiádě mohla pomýšlet na stupně vítězů," dodala krátce poté, co na závodech nedaleko Moskvy skočila dva metry, což by jí - nebýt suspendace od IAAF - stačilo na nedávném ME v Amsterodamu na zlato.
Překážkář Timofej Chalyj s kolektivním trestem, proti kterému se k CAS odvolalo 68 ruských atletů, nesouhlasí. "Je to nespravedlivé. Kdyby dostali trest jen ti, co dopovali, tak by to bylo fér," prohlásil. "Je to výsměch," přidala překážkářka Věra Rudakovová.
Pro bývalou mistryni Evropy v hodu oštěpem Viru Rebrykovou byl trest velmi hořkým soustem. Po obsazení Krymu před dvěma lety totiž začala místo Ukrajiny reprezentovat Rusko. "Nevím, jestli se mám smát, nebo brečet," uvedla šampionka z Helsinek 2012.
Kladivář Sergej Litvinov se naopak na trestu snažil vidět i pozitiva. "Možná se vedení probudí a začne něco dělat," řekl s tím, že by se mělo vyšetřit, zda podobný systém jako v Rusku nefunguje i v jiných zemích. "Rozpustil bych všechny antidopingové komise. Nejen tu naši, ale úplně všechny," prohlásil.