Skifař Ondřej Synek si podruhé v životě užívá pocitu celkového hodnocení Světového poháru.
Český veslař si první příčku pojistil třetím místem v závěrečném závodu třídílného seriálu v Lucernu.
Dařilo se i skifařce Miroslavě Knapkové, která dojela druhá za suverénkou této disciplíny Běloruskou Karstenovou-Chodotovičovou.
Na úspěch obou skifařů navázala párová čtyřka, která ve složení Vitásek, Karas, Hanák a Jirka dojela třetí za Ruskem a Francií.
Synek: Nová taktika nevyšla. Ale to nevadí
Synek vyhrál předchozí závody SP v Linci a Amsterdamu a už postupem do finále na jezeře Rotsee si prakticky pojistil celkový triumf. Z něj se radoval už v roce 2005, o dva roky dříve vyhrál Světové pohár ve dvojskifu. Hned po startu se Synek posunul do čela, kde vydržel tři čtvrtiny trati. V závěru mu ale začaly docházet síly a na poslední pětistovce náporu dvou soupeřů neodolal.
"Vyzkoušel jsem si novou taktiku, která nebyla úspěšná, ale to nevadí. Alespoň vím, na čem jsem a budu se držet toho, co se osvědčilo dříve," řekl Synek. Zatímco v minulých závodech předčil soupeře drtivým závěrem, tentokrát začal zostra hned po startu. "Zkusil jsem jim ujet a náskok si udržet. Naštěstí to skončilo alespoň takhle," pousmál se veslař pražské Dukly.
Z celkového vítězství v SP se radoval již podruhé, ale velký význam tomu nepřikládá. "Je samozřejmě potěšující, že se mi to podařilo. Já však tyhle závody beru hlavně jako přípravu a možnost, jak si oťukat soupeře. Nejdůležitější závod teprve přijde. Na mistrovství světa," podotkl Synek, který se nyní bude čtrnáct dní připravovat ve Švýcarsku.
Knapkovou trápila bolest břicha
V závodu skifařek se nejlepší žena posledních let Karstenová od začátku utrhla od zbývajících pěti finalistek a bezpečně si dojela pro hattrick v třídílném SP. Knapková, jež nebyla stoprocentně zdravotně fit, neboť ji během týdne trápily bolesti v břišní oblasti, tentokrát ztratila necelé tři sekundy.
V polovině závodu Knapková držela stříbrnou pozici, ale na metě 1500 metrů už byla před ní i čínská soupeřka. V závěru však česká vicemistryně světa zvýšila frekvenci na maximum a útok Siou-jün Čang odrazila. Při prvním letošním vzájemném souboji je dělil v cíli zhruba metr. Knapková skončila druhá stejně jako na začátku června v Linci, při její absenci před třemi týdny v Amsterodamu skončila za Karstenovou právě Číňanka.
Výsledky – muži, skif: 1. Drysdale (N. Zél.) 6:45,65, 2. Campbell (Brit.) 6:45,94, 3. Synek (ČR) 6:47,28. Čtyřka bez korm.: 1. Nizozemsko 5:51,48, 2. Británie 5:52,05, 3. Nový Zéland 5:52,19, ...5. ČR (Horváth, Gruber, Bruncvík, Neffe) 5:58,72. Párová čtyřka: 1. Rusko 5:47,11, 2. Francie 5:47,30, 3. ČR (Vitásek, Karas, Hanák, Jirka) 5:48,11. Čtyřka bez korm.: 1. Nizozemsko 5:51,48, 2. Británie 5:52,05, 3. Nový Zéland 5:52,19, ...5. ČR (Horváth, Gruber, Bruncvík, Neffe) 5:58,72. Ženy, skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:25,78, 2. Knapková (ČR) 7:28,42, 3. Siou-jün Čang (Čína) 7:28,72.
Foto: ČTK