Sport Invest zřejmě spolupracuje s tureckým gangsterem

Sport
20. 8. 2007 08:37
Nuretin Cil tlumočí na tiskové konferenci českému hráči Michalu Medunovi
Nuretin Cil tlumočí na tiskové konferenci českému hráči Michalu Medunovi

Nuretin Cil tlumočí na tiskové konferenci českému hráči Michalu MedunoviNurettin Cil, přezdívaný Nutella, má za sebou bohatou kriminální minulost. Hledal ho Interpol, Němci a Rakušané na něj vydali zatykače. V Čechách ale před lety našel pro své podnikání oázu klidu. Nyní se točí kolem velkého fotbalu.

„Nejsnadnější a nejrychlejší způsob, jak vyprat peníze z organizovaného zločinu, je fotbal," říká policejní šéf západního Turecka Hanefi Avci. Proto dochází k tomu, že turecké fotbalové kluby řadu sportovců přeplácejí. Vestel Manisaspor nakupuje české a slovenské hráče za milionové sumy, které by ostatní evropské manšafty nezaplatily. „Klub má bohatého sponzora, firmu Vestel (výrobce elektroniky) a musí nabízet vysoké částky, aby hráče přilákal do odlišného sociálního prostředí," uvádí opačný názor Karol Csonto z agentury Sport-Invest, která česko-slovenskou hráčskou kolonii v Manise zastupuje.

Podle informací TÝDNE v pozadí nákupů hráčů  stojí Cafer Cil a jeho bratr s gangsterskou minulostí Nurettin. Cafer má na starosti finanční otázky a v současné době si na tureckém fotbalovém svazu zažádal o licenci hráčského agenta. Jeho bratr Nurettin pomáhá s kontakty a umí německy a česky. Sport-Invest ale odmítá, že by Cilové do obchodů zasahovali. „Jednáme vždy se sportovním ředitelem, jméno Cafer Cil jsem nikdy neslyšel," říká šéf Sport-Investu Pavel Zíka. „Nuri (Nurettin) pracuje pouze jako překladatel, zprávy o jeho minulosti slyším poprvé," dodává Csonto.

Přes Česko to půjde

Německá kriminálka mladého Nurettina Cila poprvé zadržela už v roce 1989 a obvinila z organizování krádeží aut v Bádensku-Würtenbersku. Nutella poté utekl do východoněmeckého Lipska, které slibovalo nové možnosti. Z místní spodiny z prostředí diskoték, heren a barů vytvořil novou skupinu lapků, která opět loupila auta a navíc i padělala doklady. Zloději ukořistili, alespoň podle toho, co jim policie prokázala, zhruba sto vozidel v hodnotě několika milionů marek. Nutella je chtěl převážet na východ a vybral si československou cestu. V Čechách nalezl podle německé policie podílníka, který mu při pašování pomáhal. Dostal se do hledáčku Interpolu.

Zlaté časy

ČEŠI V MANISASPORU 

 

Během Cilova působení v Manisasporu v klubu hráli, nebo stále hrají Petr Johana, Michal Meduna, Lukáš Zelenka, Slovák Filip Hološko a Josef Dvorník. V hledáčku tureckého manšaftu figuroval i Martin Petráš a Tomáš Zápotočný. Za přestup Zelenky, stejně jako Hološka, Turci podle informací médií zaplatili okolo 60 milionů korun. Meduna kvůli zdravotním potížím z klubu odešel, Johana byl vyhozen kvůli potyčce na tréninku, Zelenka byl na čas vyloučen z kádru kvůli neshodám s trenérem.

Saská policie ale východoněmeckou bandu Cilovu také rozbila a zatkla několik malých ryb, které se ke zločinům přiznaly a svého šéfa potopily. Nutella utekl do Prahy, kde mu nastaly zlaté časy. Českou cizineckou policii zřejmě netrápilo, že je hledán Interpolem, a v roce 1993 mu udělila povolení k pobytu za účelem zaměstnání, později podnikání. Cil zde spolu s dalšími komplici vytvořil novou rozsáhlou mezinárodní organizaci složenou z Čechů, Němců, Turků, Řeků, Slováků a Rakušanů. Založil jednu z nejkvalitnějších padělatelských dílen v Evropě, kde s pomocí špičkové tiskařské techniky falšoval šeky, dolary, kreditní karty a české a německé doklady. Téměř dokonalé výtvory kurýři vozili do Německa, kde je zpeněžovali. Část kreditek z Nutellovy díly našla později německá a belgická policie při raziích v sídlech militantů z kurdské extremistické strany PKK. Rakouská větev bandy přispívala do Cilovy peněženky vloupačkami a pojišťovacím podvodem. Soud v Lipsku na něj v dubnu roku 1996 vydal zatykač, totéž udělal o sedm měsíců později soud v Rakousku.

Shovívavý ministr

Němečtí kriminalisté měli o Cilových aktivitách v Praze informace. V červnu roku 1996 ho saští policisté přijeli zatknout do Prahy, aby ho následně předali českým kolegům. V osmadvaceti letech se tak Cil konečně dostal do vazby a čekal na soud. Rozsudku se dočkal v březnu roku 1999, kdy dostal za padělání peněz a dokladů 11 let. Kvůli rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Karla Čermáka, který mu zbytek trestu nepochopitelně prominul, ale brány věznice opustil už v roce 2004. Ministerstvo spravedlnosti důvod propuštění nesdělilo. Cizinecká policie pak na základě soudního rozhodnutí Nutellu posadila na letadlo do Turecka. Soud v Lipsku, který čekal na jeho potrestání za milionové krádeže aut, vyšel díky české „shovívavosti" naprázdno.

Foto: archiv

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ