Berdychova matematika: postup má ve svých rukou

Sport
25. 11. 2011 10:00
Tomáš Berdych bude na Turnaji mistrů bojovat o postup do semifinále.
Tomáš Berdych bude na Turnaji mistrů bojovat o postup do semifinále.

Detektivní zápletka halí dnešní souboje na Turnaji mistrů v Londýně. Postupových variant do semifinále je celkem sedm. O pokračování v turnaji bude ve skupině A v zápase proti Španělu Davidu Ferrerovi bojovat i český zástupce Tomáš Berdych. Pokud přemožitele aktuální světové jedničky Novaka Djokoviče porazí ve dvou setech, má semifinále jisté.

Bez ztráty jediného setu dokázal Berdych proti Ferrerovi vyhrát naposled v roce 2004 na turnaji v Palermu. Celkově má se Španělem negativní bilanci 2:5. Dnes si může Berdych statistiku proti Ferrerovi vylepšit, záruku postupu má ve svých rukou. Když vyhraje ve dvou setech, má semifinále jisté.

Pokud ale český tenista zaváhá a vyhraje na tři sety, bude se muset spolehnout na pomoc Srba Janka Tipsareviče, kterého v posledním utkání přehrál. Právě souboj Tipsareviče s krajanem a suverénem letošní sezony Novakem Djokovičem bude nejostřeji sledovaným duelem.

Djokovičovi, který nestačil na Ferrera, hrozí, že o postup do semifinále nečekaně přijde. Setrvání v turnaji nemá famózní Srb jisté ani v případě, že Tipsareviče porazí bez ztráty setu. Všechno bude stále záviset na souboji Berdycha s Ferrerem. Jasné je pouze to, že Tipsarevič už šanci na postup nemá.

Berdychovým soupeřem bude Španěl David Ferrer.V pořádně zamotané skupině A je celkem sedm postupových možností. Které z nich by byly v dramatickém pátku příznivé pro Berdycha?

Pokud přehraje Tipsarevič Djokoviče a Berdych dokáže porazit Ferrera, má český tenista postup jistý. V takovém případě by do semifinále postupoval jako vítěz skupiny, druhý by skončil Ferrer.

Berdych by slavil postup také v situaci, kdy by porazil Ferrera ve dvou setech a Djokovič vyhrál ve dvou setech nad Tipsarevičem. Jako vítěz skupiny by za těchto okolností postupoval Španěl, český hráč by do bojů o finále šel ze druhé příčky.

Jestliže by Djokovič zvítězil nad Tipsarevičem ve třech setech a Berdych ve dvou setech porazil Ferrera, opět by postoupil ze druhého místa a Španěl z prvního.

Zástupce by měla Česká republika v semifinále i tehdy, pokud by Djokovič přehrál Tipsareviče ve třech setech a Berdych stejným způsobem porazil Ferrera. Španěl by šel znovu z prvního místa ve skupině, Berdych jako druhý.

Napínavý souboj o semifinále prestižního turnaje začne dnes v 15 hodin, kdy se střetne Djokovič s Tipsarevičem. Souboj Berdycha s Ferrerem je na programu ve 21 hodin.

Autor: - sei - Foto: ČTK/AP

Další čtení

Plnou parou vpřed! (ilustrační foto)

Na Vltavě odstartoval slavný lodní maraton. Lodě plují z Budějovic do Prahy

Sport
27. 6. 2025
ilustrační foto

Zlatá hokejka: Nejlepším hráčem sezóny je David Pastrňák. Už poosmé

Sport
26. 6. 2025
Nový generální manažer českých fotbalových reprezentací Pavel Nedvěd na briefingu výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR), 24. června 2025, Praha.

Držitel Zlatého míče Nedvěd se stal manažerem českých fotbalových reprezentací

Sport
24. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ