Čorič poslal Chorvaty do finále, kde vyzvou Francii

16. 9. 2018 19:47
Borna Čorič poslal Chorvatsko v nedělní dvouhře do finále Davis Cupu.
Borna Čorič poslal Chorvatsko v nedělní dvouhře do finále Davis Cupu.

Soupeři Francie v posledním finále Davis Cupu v tradičním formátu budou tenisté Chorvatska, kteří v semifinále v Zadaru porazili 3:2 Spojené státy. Rozhodující bod získal v poslední dvouhře Borna Čorič, jenž v pětisetové bitvě na antuce porazil 6:7, 6:1, 6:7, 6:1, 6:3 Francese Tiafoeho.

Finále se bude hrát 23. až 25. listopadu ve Francii, jež bude obhajovat loňský titul. Francouzi vyhráli své semifinále v Lille proti Španělsku také 3:2, ale postup měli jistý už po sobotě a hosté dnes výsledek pouze kosmeticky upravili.

Chorvaté měli finále na dosah už po pátku, kdy vyhráli obě dvouhry. Američané ale snížili v sobotní čtyřhře a v dnešním úvodním singlu Sam Querrey nečekaně zdolal 6:7, 7:6, 6:3, 6:4 domácí jedničku Marina Čiliče. Šestý hráč světa mohl po vyhraném prvním setu přidat i druhý, ale nevyužil luxusní vedení 6:1 v tie-breaku. Querrey už po srovnání na 1:1 psychickou výhodu nepustil.

Ve složité situaci byl v rozhodujícím zápase také Čorič, jenž prohrál první set. Domácí favorit proti daviscupovému debutantovi srovnal a v třetí sadě vedl už 5:1. Tiafoe ale dokázal vyrovnat skóre a uspěl 13:11 v dramatickém tie-breaku. Osmnáctého hráče světa Čoriče ale ztráta téměř vyhraného setu nezlomila a další sady ovládl jednoznačně.

Francouzi budou za dva měsíce útočit na jedenáctý titul, Chorvaté na druhý. Dosud jedinkrát triumfovali v roce 2005 na Slovensku, neúspěšné finále hráli před dvěma lety doma s Argentinou.

Letos naposledy se hraje Davis Cup na tři vítězné sety a s finálovým duelem na půdě jednoho ze soupeřů. Od příštího roku se bude o vítězi tradiční soutěže rozhodovat v listopadu na finálovém turnaji pro 18 týmů během jednoho týdne na neutrálním místě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PA/Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ