Za Davis Cup miliony? Kdepak, <span>Češi mají "kapesné"</span>

1. 12. 2009 11:00
Finále Davisova poháru je tady.
Finále Davisova poháru je tady.

Berdych se Štěpánkem si v Davis Cupu užívají slávy.Hrají finále nejprestižnější tenisové týmové soutěže světa, přesto je jejich hlavním ziskem sláva a uznání. Čeští reprezentanti v čele s Radkem Štěpánkem a Tomášem Berdychem jsou zářným příkladem toho, že se sportovci v dnešní době boháči díky národnímu dresu nestávají. Ne vždy však tomu tak bylo.

Když před devětadvaceti lety zvítězili tehdy českoslovenští tenisté ve finále Davisova poháru nad Itálií, byla jim kromě celosvětové slávy odměnou také velmi zajímavá finanční injekce do osobních rozpočtů.

ČTĚTE TAKÉ: „Blázen" Štěpánek: Španěly chce pobít českou vlajkou

"Bylo to příjemné. Částka za vítězství se pohybovala v rozmezí od 50 do 70 tisíc korun na hlavu," vzpomíná člen tehdejšího výběru Jan Kodeš. Z dnešní pohledu až směšné peníze, v roce 1980 suma, za kterou se pořídilo velmi slušné auto.

Tenisté přitom neměli tak vysoké stabilní příjmy jako v dnešní době štědře dotovaných podniků. "Z našeho pohledu dnes reprezentují za velmi rozumné peníze. Na turnajích si vydělají řádově mnohem více," říká šéf svazu Ivo Kaderka.

Přesná čísla prozradit nechce, ale je jasné, že v případě Berdycha se Štěpánkem půjde v poměru k jejich vlastním příjmům o "drobné". Vždyť i za vypadnutí v prvním kole většího turnaje vyinkasují v přepočtu 150 tisíc korun, na grandslamech i více jak dvakrát tolik. Za jeden prohraný zápas.

A kolik přibližně vydělají čeští tenisté za finále Davis Cupu? Desetitisíce. Nikoliv miliony. 

I proto sportovci v rámci reprezentace peníze příliš neřeší. Dokládá to i případ Dušana Lojdy (21), který s týmem Jaroslava Navrátila odcestoval na finále do Barcelony pouze jako sparingpartner. Štěpánka s Berdychem má připravit na levoruké španělské "býky" Rafaela Nadala s Fernandem Verdaskem.

"Nějakou odměnu jsem neřešil, ani nevím, kolik dostanu. Je to pro mě především velká zkušenost. Poprvé jsem s týmem a hned při finále Davis Cupu," pochvaloval si ještě při tréninku v Prostějově Lojda, který by přitom jako hráč na pomezí druhé a třetí světové stovky mohl určitou finanční odměnu uvítat.

Hrajeme pro lidi, říkají často sportovci. V reprezentaci to platí.Podobné jako v tenise je tomu i v jiných sportech. Fotbalisté v závěru poslední nepovedené kvalifikace pod vedením Ivana Haška brali deset tisíc korun na hlavu za zápas. Na velkých šampionátech si sice v případě úspěchu mohou přijít na stovky tisíc korun, stále však jde v poměru k jejich příjmům v klubech o malé "kapesné".

Hokejisté jsou pak na tom obdobně. Ke startovnému jim v rámci Euro Hockey Tour přibude bonus za konečné umístění na každém ze čtyř turnajů v řádu několika desítek tisíc korun. Při mistrovství světa si pak mohou v případě úspěchu přijít dokonce na několik set tisíc korun, honorovaná jsou přitom umístění na prvním až osmém místě.

Při pohledu na mnohamilionové kontrakty v zahraničních klubech by se opět dalo říci, že reprezentují "za pakatel". Pro obyčejné smrtelníky však i tak jde o příjem z kategorie snových.

Foto: Robert Sedmík

Autor: Jan Fait

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ