Konec čekání, jde se na věc. Tomáše Berdycha čeká v Londýně na tenisovém Turnaji mistrů zahajovací zápas proti nikomu menšímu, než je současná světová jednička Novak Djokovič. Srbský tenista byl i loni Berdychovým úvodním soupeřem a vyhrál. Letos si šestadvacetiletý Čech věří na odvetu, kterou naživo zhlédne i jeho nová přítelkyně Ester Sátorová.
Sedmý hráč světa si na fenoména letošního roku v Londýně věří. Djokovič už v posledních týdnech nehrál zdaleka v takové formě jako celou předchozí sezonu, ve které vyhrál tři grandslamové turnaje a našel přemožitele v pouhých čtyřech utkáních. Navíc ho od vítězného US Open trápilo zraněné rameno, kvůli kterému odstoupil z posledního turnaje v Paříži.
"Budu se snažit udělat vše pro to, aby se mi to tady povedlo a vyhrál jsem já," řekl Berdych den před zápasem. "Pokud ze sebe dostanu svůj nejlepší tenis, jsem schopen porazit každého," věří si prostějovský hráč, který má před sebou minimálně tři duely s hráči elitní desítky.
Kromě Djokoviče ho v Londýně čekají ještě světová trojka Andy Murray a pátý hráč světa David Ferrer. "Tyhle chlapíky jsem schopen porážet a tady se na nejvyšší úroveň pokusím dostat," vyřkl Berdych zdánlivě odvážné tvrzení, které však doložil v Paříži, když porazil Murrayho v dramatické třísetové bitvě.
Rameno je v pořádku, hlásí Djokovič
Djokoviče však porazil z osmi vzájemných zápasů pouze jednou, loni v semifinále Wimbledonu. Letos s ním prohrál všechny tři duely, na druhou stranu ve dvou posledních musel vzdát kvůli zranění dobře rozehrané partie.
Podle Berdychova kouče Tomáše Krupy má český hráč dobrou šanci na vítězství také proto, že Djokovič není typickým hráčem do haly. V zápasech pod širým nebem umí skvěle využívat povětrnostních podmínek, umí se jim přizpůsobit lépe než soupeři. Pod střechou jeho síla malinko otupuje. "Je to pro něho malinko těžší, než když hraje venku na betonu, kde jsou přírodní vlivy. To mu mnohem víc sedí než tady. Zase to nahrává jiným hráčům," věří Krupa.
Srbský tenista však hlásí, že jeho rameno je už v pořádku a že na Turnaj mistrů je stoprocentně fit. "Poslední dva tři dny podávám. Pro mě je rameno teď v pořádku. Mohu říci, že se uzdravilo a že jsem připraven na zápasy," řekl o sobě Djokovič.
Z Berdycha má světová jednička respekt, ví o jeho aktuální pohodě. "Tomáš měl v posledních týdnech pár skvělých výsledků. Je v dobré formě a rád hraje v hale," má se Djokovič na pozoru. "Bude to tvrdý úvodní zápas pro nás oba," dodal k úvodnímu zápasu obou tenistů na turnaji. Ten začne v londýnské O2 Areně v 21.00 SEČ.