Francie si opět připomíná, jaké to je, když její území ovládne vyslanec římské říše. Starověké krvelačné války ale v sobotu nahradila finálová tenisová bitva ženského Roland Garros s překvapivou vítězkou v podobě Francesky Schiavoneové. Ta se stala vůbec první italskou grandslamovou vítězkou a přednesla své vlastní Veni, Vidi, Vici.
Julius Caesar, Nicola Pietrangeli, Adriano Panatta. A teď Francesca Schiavoneová. Ti všichni si během svého života podmanili západní část Evropy. Jako poslední se to podařilo zanedlouho třicetileté milánské rodačce, která ve velkém finále porazila Australanku Samanthu Stosurovou.
ČTĚTE TAKÉ: Schiavoneová slaví, Itálie má první grandslamovou vítězku
French Open: Dlouhý s Paesem titul ve čtyřhře neobhájili
"Vždycky jsem o něčem podobném snila," řekla po utkání možná nejnečekanější vítězka French Open v profesionální éře tenisu. "Vždy jsem věřila v sebe sama. Ne v nějaké tituly, ale ve vlastní schopnosti. To je ale podle mého názoru klíč ke všemu," pokračovala Schiavoneová.
Ta do turnaje vstupovala jako sedmnáctá nasazená a všeobecně se očekávalo, že se dostane maximálně do čtvrtfinále. To bylo také ještě do minulého týdne jejím grandslamovým maximem, které si skvělou hrou vylepšila o další dvě kola s vítěznou tečkou.
Sama si přitom do třetího kola vůbec nepřipouštěla, že by zrovna tento turnaj měl být tím, kterým se zapíše do historie. Vždyť třeba v prvním kole se ve třech setech trápila s Ruskou Reginou Kulikovovou. Až výhra ve třetím kole nad turnajovou jedenáctou Číňankou Na Li ji dodala sebevědomí.
"Řekl jsem jí, že pokud bude hrát srdcem, tak může dosáhnout něčeho velkého," prozradil oficiálním stránkám turnaje italský fedcupový kouč Corrado Barazzutti a pokračoval: "Připomněl jsem jí, že to je finále Roland Garros, nikoliv nějaký malý turnaj. A že jestli se chce zapsat do historie, tak musí tvrdě máknout a i trochu zariskovat."
A Schiavoneová ho poslechla. Přestože proti ní stála ve finále hráčka, která předtím na turnaji vyřadila tři bývalé či stávající světové jedničky (Justine Heninovou, Serenu Williamsovou a Jelenu Jankovičovou), byla to Italka, kdo agresivní a kreativní hrou určoval tempo finále.
To nakonec vyvrcholilo euforickým tie-breakem v podání Schiavoneové, která se každým míčkem přibližovala velkému vítězství a dávalo to také potřebně najevo. Po posledním míčku pak upadla k zemi a vášnivě políbila antukový kurt: "Chtěla jsem tak poděkovat antuce, tomuto krásnému turnaji a celému areálu."
V její euforii bylo jednoduše vidět, co všechno v sobotní prosluněné Paříži prožila: "Vždy jsem snila o tomto turnaji. Každé ráno, když vstanete, snažíte se dělat něco pro takovéto okamžiky. Možná to bylo všechno vzdálené realitě, ale uvnitř srdce to nikdy daleko nebylo."
Foto: ČTK/AP