<span>Ivan "Hrozný" Lendl</span> slaví padesátku. Znovu bude hrát

Sport
7. 3. 2010 10:00
Ivan Lendl.
Ivan Lendl.

Ivan Lendl.Stovky dětí běhaly v osmdesátých letech po oranžových kurtech s raketou v ruce a hrály si "na Lendla". Jeden z největších tenistů světové historie slaví v neděli padesáté narozeniny a před měsícem se rozhodl dát svým fanouškům předčasný dárek. V dubnu bude zase hrát. Konečně!

Sice se v Atlantic City představí pouze v jednosetové exhibici proti Matsu Wilanderovi, ale i tak to bude pro tenisový svět velká událost. Jeden z největších hrdinů historie se totiž na kurtu představí po dlouhých šestnácti letech. Poprvé od svého ukončení kariéry v prosinci 1994.

Lendl je navíc už skoro dvacet let Američanem, takže zájem o jeho vystoupení bude podle všeho obrovský. Aby také ne. Vždyť profesionální statistiky rodáka z Ostravy jsou naprosto impozantní.

Během své kariéry vyhrál osm grandslamových titulů (3x French Open a US Open, 2x Australian Open), když nikdy neuspěl pouze ve Wimbledonu. Celkem triumfoval na 94 turnajích ATP, pětkrát slavit vítězství na Turnaji mistrů... A v roce 1980 vyhrál ještě pro Československo Davis Cup.

Lendl byl něco jako obroušený drahokam v divoké tenisové době plné surových nerostů. V epických bitvách především s Johnem McEnroem působil jako chladný stroj, tvrdě si jdoucí za svým cílem - vítězstvím. Neustále se snažil být koncentrovaný pouze na svůj výkon, nechtěl se nechat rozhodit.

Jeho úspěchy kromě toho vykrystalizovaly z velké dávky dřiny, svými tréninkovými metodami udivoval okolní svět. "Kdybych nemohl trénovat tak, jak bych chtěl, pak bych nemohl hrát tak, jak vím, že můžu," řekl v jednom z rozhovorů.

Své soupeře pak Lendl drtil svou agresivní hrou. Výška 188 centimetrů ho k podobné hře přímo předurčovala. "Jakmile vyjdu na kurt, pokouším se rozdávat rány. Kdo víc snese a kdo dokáže dát rozhodující úder, vyhrává," prohlásil kdysi. I kvůli tomu se mu přezdívalo Ivan Hrozný.

PODÍVEJTE SE NA LENDLŮV TRIUMF NA FRENCH OPEN Z ROKU 1984:

Foto: profimedia.cz

Autor: Jan Fait

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ