Kdyby dělala s lopatou, bylo by to jiné, říká chirurg Kvitové

Sport
4. 9. 2017 12:10
Petra Kvitová je po hrůzném zranění na cestě na vrchol.
Petra Kvitová je po hrůzném zranění na cestě na vrchol.

Petra Kvitová hraje na americkém US Open ve skvělé formě. Porazila nasazenou trojku Španělku Muguruzaovou a bude se s domácí Venus Williamsovou prát o turnajové semifinále. Nic z toho by ale nedokázala, nebýt perfektního zákroku chirurga Radka Kebrleho, který jí dával dohromady ruku po prosincovém napadení. "I mně se občas třesou ruce," přiznal Kebrle na DVTV.

Zrovna byl na operačním sále v nemocnici ve Vysokém nad Jizerou, když mu volal přední český lékař profesor Kolář, že mu přivezou jednu z nejlepších českých tenistek poslední doby Petru Kvitovou s poraněnou rukou.

"V kruzích, které se pohybují kolem poranění ruky, nejsem úplně neznámý, tak mi zavolal pan profesor Kolář. Když jsem tu ruku viděl, dalo by se říct, že je to standardní poranění, které ošetřujeme pravidelně. Rozdíl byl v detailech, a hlavně v požadavku na maximální výsledek," vysvětlil Kebrle.

Takto vypadala ruka Petry Kvitové na operačním sále:

Ruka české tenistky Petry Kvitové na operačním sále.

Kvitová strávila na sále necelé čtyři hodiny. Bylo potřeba spravit šlachy a nervy prstů, které měla česká tenistka po útoku neznámého násilníka ošklivě pořezané. Kdo tehdy viděl její levou ruku, ten by si pomyslel, že se ke svému oblíbenému sportu už nikdy nevrátí.

"Kdyby dělala s lopatou, požadavky by byly jiné. Ze své pozice musím být schopen podobné poranění ošetřit, ale my jsme věděli, co dělá a k čemu ruku potřebuje. Byl to obrovský tlak z okolí. Mít takové dva případy za rok, tak se zblázníte. Ale pacientka byla skvělá, hodně motivovaná," popisoval známý chirurg bezprostřední pocity po opuštění sálu.

Úspěšný turnaj

Kvitová se nejen vrátila, ale už zase válí na kurtech ve staré formě. Po porážce světové trojky může v USA myslet hodně vysoko.

"Kdybych byl nezúčastněný pozorovatel, tak bych tomu nevěřil. Ale jako lékař jsem musel. Kdybych nevěřil já, tak ani pacient, a to by bylo všechno špatně," svěřil se Kebrle.

I podle něj je největší důraz na dobu těsně po zdařilém provedení zákroku. Během té se nejvíc ukáže, jestli a jak se poraněné místo hojí a jak k rehabilitaci přistupuje pacient. Hektický čas kolem Vánoc tak Kvitová strávila pod přísným dohledem ve Vysokém nad Jizerou.

"Klíčových je prvních čtrnáct dnů. Následný proces už není na chirurgovi. Můžete ho jen ovlivnit. Po dohodě s fyzioterapeutem navrhnout druh a způsob léčení. Zbytek je na pacientovi. Následný proces uzdravení už není na vás, jen ho můžete nějakým způsobem ovlivnit. Po dohodě s fyzioterapeutem můžete navrhnout druh a způsob cvičení a rehabilitace," vysvětlil lékař, který má za sebou více než osm tisíc odoperovaných horních končetin.

"I při takovém počtu operací mě často něco překvapí. Já říkám, že každý týden se naučím něco nového," dodal na závěr Radek Kebrle.

Další čtení

„Svět bez hokeje?“ Kaufland představil nový image spot

Sport
16. 5. 2025
Hajlující lidé v bílých kápích

Chuligáni ze Sparty hajlovali s kápěmi Ku-klux-klanu. Hledá je policie

Sport
15. 5. 2025
ilustrační foto

Dvacátý Čech zdolal Mount Everest. Dobrodružství prý podcenil, ale dal

Sport
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ