Roger Federer titul nezískal. Grandslamový turnaj Roland Garros potřetí za sebou vyhrál španělský tenista Rafael Nadal. Ve finále na pařížské antuce v neděli porazil nejvýše nasazeného hráče Federera ze Švýcarska po setech 6:3, 4:6, 6:3 a 6:4.
PROFIL: Nadal je v Paříži neporazitelný
O výsledku prvního setu rozhodlo využívání brejkbolů. Federer jich měl v úvodní sadě rovných deset, z toho hned pět v dlouhé šesté hře, ale nevyužil ani jediný. Naopak Nadal po vybojovaném vyrovnání na 3:3 poprvé v zápase dostal šanci získat soupeřův servis a hned ji proměnil. Federerovi, který měl jen osmatřicetiprocentní úspěšnost prvního servisu, vzal podání ještě v deváté hře a po výhře 6:3 se dostal do vedení.
Federer v koncovce úvodní sady nezvykle často chyboval, zatímco Nadal se tradičně výborně pohyboval po základní čáře a posílal na stranu soupeře velmi tvrdé a přesné údery. Švýcarský tenista se nevyhnul nepřesnostem ani v úvodu druhé sady, ale držel skóre vyrovnané.
Díky odvážné hře na síti se v sedmém gamu znovu dostal k brejkbolům a tentokrát druhý v pořadí proměnil. Vzápětí při svém podání třikrát odvrátil ztrátu servisu a dostal se do vedení 5:3. Hned v devátém gamu měl čtyři setboly, ale Nadal všechny odvrátil. V další hře však už Federer s přispěním výrazně vyšší úspěšnosti prvního servisu nezaváhal a srovnal krok.
Hned na začátku třetího setu Nadal odskočil o jeden brejk a vedl 3:0. K náskoku ho dovedly především výborné prohozy, kterými eliminoval dosud prakticky bezchybnou Federerovu hru na síti. Ve skvělých výměnách, v nichž se oba tenisté překonávali ve výjimečných úderech přesně na čáry, udržel jednadvacetiletý Španěl náskok a ocitl se jeden set od dalšího pařížského triumfu.
A v úvodu čtvrté sady za ním rázně vykročil. Nejprve odvrátil brejkbol a vzápětí se díky zisku Švýcarova servisu dostal do vedení 3:1. Pomohlo mu především, že udržel soupeře v dlouhých výměnách a přinutil ho chybovat. Španěl se dostal do varu, zatímco Federer chvílemi působil při své snaze zlomit soupeřův houževnatý odpor bezradně. Nadal měl zápas plně pod kontrolou a po třech hodinách a deseti minutách proměnil hned první mečbol. Znovu tak zvedl nad hlavu Pohár mušketýrů.
Nadal přijal triumf na Roland Garros se smíšenými pocity
Smíšené pocity měl Rafael Nadal po svém třetím triumfu na grandslamovém Roland Garros. Na cestě k němu totiž musel v dnešním finále porazit Rogera Federera, kterému právě trofej z French Open jako jediná chybí v bohaté sbírce grandslamových titulů.
"Jsem extrémně šťastný, ale zároveň smutný kvůli Rogerovi, protože je to kamarád a opravdový šampion," řekl jednadvacetiletý španělský tenista, jenž na Roland Garros vyhrál všech 21 zápasů, k nimž nastoupil. "Je pravda, že se tady cítím jako doma, ale mimořádně tvrdě jsem pro tohle pracoval," dodal.
Federer mohl v zápase s antukovým králem stavět na vítězství z posledního vzájemného zápasu v Hamburku, ale v neděli na svého protivníka nestačil. Ve snaze udolat běhavého Španěla, který neúnavně vracel do kurtu už téměř ztracené míče, se dopustil 60 nevynucených chyb. Titul z Paříže mu tak stále uniká.
"Samozřejmě jsem trochu smutný, ale bojoval jsem, zkoušel jsem to. Vrátím se příští rok a udělám maximum, abych vyhrál tento turnaj, který miluji," uvedl pětadvacetiletý Švýcar.
Litoval neproměněných brejkbolů. "Propásl jsem příliš mnoho příležitostí. Nedokázal jsem je proměnit, především v prvním setu, a pak mi to možná uškodilo," uvedl Federer.
Nemohl se spolehnout na svůj forhend, který chtěl použít jako největší zbraň. "Nemohl jsem uplatňovat svou hru, jak jsem chtěl. Snažil jsem se ji tvořit z forhendu, ale nedovolil mi to dělat dost dobře," dodal.
Výsledek: Muži:
Dvouhra - finále:
Nadal (2-Šp.) - Federer (1-Švýc.) 6:3, 4:6, 6:3, 6:4.
Rekordmanem grandslamového tenisového turnaje Roland Garros je Švéd Björn Borg se šesti trofejemi. Letošní vítěz Rafael Nadal ze Španělska si připsal třetí triumf za sebou, což před ním dokázal pouze Borg.
Přehled vítězů mužské dvouhry na Roland Garros od roku 1968:
1968 - Ken Rosewall (Austrálie)
1969 - Rod Laver (Austrálie)
1970 - Jan Kodeš (ČSSR)
1971 - Jan Kodeš (ČSSR)
1972 - Andres Gimeno (Španělsko)
1973 - Ilie Nastase (Rumunsko)
1974 - Björn Borg (Švédsko)
1975 - Björn Borg (Švédsko)
1976 - Adriano Panatta (Itálie)
1977 - Guillermo Vilas (Argentina)
1978 - Björn Borg (Švédsko)
1979 - Björn Borg (Švédsko)
1980 - Björn Borg (Švédsko)
1981 - Björn Borg (Švédsko)
1982 - Mats Wilander (Švédsko)
1983 - Yannick Noah (Francie)
1984 - Ivan Lendl (ČSSR)
1985 - Mats Wilander (Švédsko)
1986 - Ivan Lendl (ČSSR)
1987 - Ivan Lendl (ČSSR)
1988 - Mats Wilander (Švédsko)
1989 - Michael Chang (USA)
1990 - Andres Gomez (Ekvádor)
1991 - Jim Courier (USA)
1992 - Jim Courier (USA)
1993 - Sergi Bruguera (Španělsko)
1994 - Sergi Bruguera (Španělsko)
1995 - Thomas Muster (Rakousko)
1996 - Jevgenij Kafelnikov (Rusko)
1997 - Gustavo Kuerten (Brazílie)
1998 - Carlos Moya (Španělsko)
1999 - Andre Agassi (USA)
2000 - Gustavo Kuerten (Brazílie)
2001 - Gustavo Kuerten (Brazílie)
2002 - Albert Costa (Španělsko)
2003 - Juan Carlos Ferrero (Španělsko)
2004 - Gaston Gaudio (Argentina)
2005 - Rafael Nadal (Španělsko)
2006 - Rafael Nadal (Španělsko)
2007 - Rafael Nadal (Španělsko)
Foto: AP