Po moskevské radosti přichází ta pražská. Bez jediného dne přesně po roce obhájily v neděli české tenistky vítězství v prestižním Fed Cupu a už mohou pomalu myslet na okopírování kousku svých předchůdkyň z 80. let, které slavný pohár vybojovaly hned třikrát za sebou. Co stojí za obrovským a navíc opakovaným úspěchem party kapitána Petra Pály?
Minulý rok v Moskvě se tým českých tenistek dočkal triumfu ve finále Fed Cupu po třiadvaceti letech - av neděli v pražské O2 areně tenhle úspěch porážkou Srbska zopakoval. Tisícovky nadšených fanoušků tleskaly, na Petru Kvitovou, Lucii Šafářovou, Lucii Hradeckou, Andreu Hlaváčkovou a kapitána Pálu se snášely zlaté konfety.
Chvíle, které mnohým vháněly slzy do očí, zároveň probouzely logickou otázku: Proč jsou české hráčky v týmové soutěži tak úspěšné? On-line deník TÝDEN.CZ vám přináší několik vysvětlení.
Skvělá parta. České hráčky se kromě jiného shodnou na jednom - zápasy Fed Cupu si jezdí užívat. Považují je za vítané zpestření jinak náročné sezony a během týdne, jenž předchází víkendovým zápasům, úsměv z jejich tváří prostě nemizí.
Parta kolem tahounky Kvitové si výborně rozumí, každá z hráček přijímá svou roli, nezávidějí si. Problémy nenastanou ani ve chvíli, kdy kapitán Pála některou z osvědčených tenistek nahradí kolegyní, které se aktuálně daří lépe. Přirozené potlačení vlastního ega a boj pro úspěch týmu jsou základem skvělých výkonů, kterými pak Češky baví i na kurtu.
Bojovnice Kvitová. Hvězdou posledního finále Fed Cupu byla sice Lucie Šafářová, která dokázala vyhrát oba své zápasy a přidala rozhodující vítězný bod, přesto nelze přehlédnout ani klíčovou roli Petry Kvitové.
Pověstná lvice nastoupila k oběma zápasům s nachlazením, kvůli kterému před zápasy se Srbkami prakticky vůbec netrénovala. Snažila se ale bojovat, nechat na kurtu všechno. A to byl signál, který musel ještě více motivovat celý tým.
Ano, nemocí vyčerpaná Kvitová k nedělnímu zápasu vůbec nemusela nastoupit a těžko by jí to někdo mohl zazlívat. Jenže ona je zvyklá v reprezentačním trikotu nechat na dvorci i poslední kapku potu. Teprve v utkání s Anou Ivanovičovou skončila její jedenáct zápasů dlouhá šňůra výher v národním týmu, což samo o sobě mluví za vše.
Pohodový kapitán. Oba úspěchy posledních dvou let vybojovaly tenistky pod vedením kapitána Petra Pály. Téměř dvoumetrový chlápek, známý svým klidným až flegmatickým vystupováním, přenáší na hráčky pohodu i ve vypjatých situacích.
Ačkoliv je Pálovi teprve 37 let, už teď patří mezi nejlepší šéfy české lavičky v dějinách. Pod jeho dohledem vyhrál národní tým 10 z 12 zápasů, dvakrát přitom ovládl finále. Kapitán je zároveň také maximálně rozhodný. To prokázal i letos, když v 1. kole Fed Cupu nenasadil aktuální hrdinku, tehdy ale slabě hrající Šafářovou, a místo ní vzal Ivetu Benešovou, která pak dokázala vybojovat bod.
Deblové snajperky. "Byly jsme v klidu. Věřily jsme totiž, že i když nedělní dvouhry prohrajeme, čtyřhra nám poslední bod stejně zajistí." To české tenistky v neděli zopakovaly hned několikrát a daly jasně najevo, že deblový tandem Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková je trumfem, který přidává celé partě ohromně na klidu.
Aby ne, takhle silný pár může Česku kdekdo závidět. Účast sympatických deblistek ve finále Wimbledonu, olympiády i Turnaje mistryň v letošním roce jasně vysvětlují, proč se Pálův tým rozhodujících čtyřher nebojí. A tím pádem si ve vyrovnaných bitvách i více věří.