„Dokáže to?" zní v posledních týdnech nejčastější otázka na britských ostrovech. Každý hned ví, o co jde. Celá Británie věří, že už letos přišel rok, kdy po zdlouhavém čekání konečně pozvedne nad hlavu pohár pro vítěze Wimbledonu domácí hráč. Po 73 letech. Na ramenech dvaadvacetiletého Andyho Murrayho leží těžké břímě. Všichni k němu vzhlíží. Chybí mu dva zápasy, aby se stal nesmrtelným.
Tenisoví příznivci na Ostrovech si zvykají na novou modlu. Po letech víry v Tima Henmana, který i přes velká očekávání nikdy nepřekonal semifinálovou hráz, přišel hrdina jiný. Lepší? Dravější?
Murray je Skot. Jakoby na kurtu více žil. Věřil si a vztekal se. Fanoušci ho milují i proklínají.
Diplomat by z aktuálně třetího hráče světa nejspíše nikdy nebyl. Někdy volí špatná slova, která mu škodí. Třeba když na letošním Wimbledonu hned po prvním utkání pod zataženou střechou, novou pýchou londýnského areálu, prohlásil, že mu bylo dusno. Nebo v roce 2006. Před britským tenisovým svátkem se při jednom rozhovoru nechal slyšet, že na mistrovství světa ve fotbale bude fandit komukoliv, jenom ne Anglii.
ČTĚTE TAKÉ: Federer je v semifinále, udolal ranaře Karloviče
Prý v nadsázce, ale i tak se musel vyrovnat s velkou mírou averze ze strany Angličanů. Až když se za něho postavil Tim Henman, bylo vše dobré. Rány v srdcích hrdých obyvatel Anglie navíc zahojil čas a především vidina triumfu „svého" hráče. Vždyť naposledy na Wimbledonu zvítězil coby Brit v roce 1936 Fred Perry.
Fanoušci šanci cítí. Nedaleký kopec, na kterém sledují na velkoplošných obrazovkách zápasy především domácích hráčů, v minulosti přejmenovali na Henmanův pahorek. Říká se mu tak i nyní, když ho okupují davy příznivců Murrayho. Dívky s pomalovanými obličeji a nápisy „Andy, miluji tě" nebo manažeři v oblecích.
Kopec se už někteří snažili přejmenovat třeba na Rusedskiho vrchol, nebo nově na Murrayho horu. Většinový názor ale zní, že název by měl zůstat stále stejný. Minimálně do doby, než se jinému Britovi podaří dosáhnout na to, co Tim nikdy nedokázal.
Takže, bude do budoucna lepší Murrayho "hora" či "kopec"?
Murray své příznivce namlsal červnovým vítězstvím na přípravném turnaji v Queens, kde domácí tenista nevyhrál předlouhých 71 let. Vlnu euforie následně podpořily titulky v novinách. „Další zastávkou pro šampióna Murrrayho je Wimbledon," hlásal Daily Express a Independent dodal: „Magický Murray ukončil dlouhé čekání na domácího vítěze". The Sun byl stručný: „Winbledon".
O dva týdny později je mladý Skot čtyři dny od splnění si svého snu. První překážkou mu bude v pátek Američan Andy Roddick, který se však dostává do skvělé formy formu. A pak by měla přijít zkouška největší. Za šestým titulem na dvorcích v All England Clubu směřuje fenomenální Švýcar Roger Federer. Pokud by právě jeho ve finále Murray porazil, Británie by se nejspíše zbláznila a na silnicích by se začalo jezdit vpravo.
Dokáže to?
Foto: Reuters