Když rok 2009 začínal, na tenisovém poli se předpokládaly úspěchy španělských, amerických a ruských barev. Při bilancování a pohledu k další sezoně se však člověk jakoby vrací o dva, tři roky zpátky, kdy světovému tenisu kralovali hráči z čokoládových zemí. Švýcar a Belgičanky.
Rafael Nadal se zdál být neporazitelný. Když před rokem a půl vyhrál poprvé Wimbledon a po chvilce proklouzl také do čela světového pořadí, byl jeho letitý rival Roger Federer na kolenou. Ještě níže a v slzách pak byl po prohraném finále Australian Open.
Španěl řádil dál, nic ho nemohlo zastavit. Nakonec přeci jen - vlastní zdraví. Když se přidaly problémy v rodině (rozvod rodičů), vše se naprosto otočilo. Federer vyhrál poprvé v kariéře French Open, znovu Wimbledon a stal se nejlepším z nejlepších.
Prohra ve finále US Open se svým možným nástupcem Argentincem Juanem Martínem del Potrem ho pak najednou ani tolik nemrzela. "Who cares". Koho to v tu chvíli zajímalo. Vždyť byl zpátky, na tenisovém vrcholu. Návrat krále.
Belgické pralinky
Ženský tenis oproti tomu mužskému začínal od minulého roku znovu trpět pachutí nevyrovnanosti. Hráčky střídaly dobré týdny se špatnými měsíci, a co víc, z celkového pohledu přestávala být něžnější varianta bílého sportu atraktivní.
Na jedné straně byla americká "venuše" Serena Williamsová, která si podmaňovala jeden grandslam za druhým, na druhé straně kurtu stály průměrné Rusky, Srbky... které hrály stále tak nějak průměrně dobře, což na největších akcích nestačilo.
Až přišel návrat belgický první. Už jako maminka rok a půl staré dcerky Jade se Kim Clijstersová na podzim znovu zjevila na kurtech a o pár týdnů později senzačně dobyla US Open. A aby toho nebylo málo, svým příběhem inspirovala svou sokyni doby minulé, krajanku Justine Heninovou.
Česká daviscupová euforie
Na české antuce nejvíce pobláznili tenisovou veřejnost Tomáš Berdych a Radek Štěpánek, kteří společnými silami dotáhli daviscupovou jízdu až do barcelonského finále. Při cestě na závěrečnou popravu přitom porazili Francouze, Argentince či Chorvaty.
Jenže Španělé byli skutečně až moc silným soupeřem, českou čtveřici na vlastní půdě doslova rozprášili. Tým Jaroslava Navrátila prohrál 0:5, uhrál dohromady pouhé dva sety a z velkých očekávání v podobě zisku salátové mísy po dlouhých 29 letech zbylo... druhé místo.
V roce české sportovní marnosti jeden z největších úspěchů.
Tenisový rok 2009 v číslech: |
15 - Roger Federer to dokázal. Na French Open získal svůj čtrnáctý grandslamový titul, čímž vyrovnal historicky nejlepšího Američana Peta Samprase, a o pár týdnů později dobyl pošesté také Wimbledon a v počtu vítězství na turnajích velké čtyřky se osamostatnil na prvním místě. 29 - Už v devětadvaceti letech se rozhodl ukončit kariéru Rus Marat Safin. Pověstný bouřlivák za svou kariéru vyhrál dva grandslamové tituly (US Open 2000 a Australian Open 2005) a devět týdnů strávil jako světová jednička. Fanoušci si ho ale i tak budou pamatovat především jako hráče, který za kariéru zlámal stovky raket. 31 - Na tolika zápasech se zastavila vítězná šňůra Rafaela Nadala na French Open. Španělský toreador letos v Paříži vůbec poprvé poznal hořkost porážky, kterou neznal od roku 2005, kdy se na dvorcích Roland Garros objevil vůbec poprvé. Ve čtvrtém kole mu vystavil stop pozdější finalista Švéd Robin Söderling. 175 - Až jako 175. hráčka světa zakončí rok velká česká naděje let minulých Nicole Vaidišová. Někdejší čtvrtfinalistka Wimbledonu zažila rok hrůzy, tenis u norimberské rodačky vypadl z kolonky "zábava". Prý ale chytá návrat zpátky... třeba alespoň do první stovky. 564 - Tolik dní po narození dcerky Jade Ellie pozvedla Kim Clijstersová nad hlavu pohár pro vítězku US Open. Ve finále porazila vždy usměvavá Belgičanka nastupující hvězdičku Dánku Caroline Wozniackou. 8 768 110 - Tolik milionů dolarů si vydělal jenom svou hrou na kurtech v končícím roce Švýcar Roger Federer. Dohromady se pak jako první tenista v historii přehoupl přes padesát milionů dolarů získaných na odměnách. Nyní už je to přes 53 milionů. 53 362 068 přesně. |
Foto: ČTK/AP