Turecko po puči. Ze země prchají fotbalisté, ruší se sportovní akce

Sport
24. 7. 2016 06:00
Mario Gomez na tiskové konferenci v Istanbulu
Mario Gomez na tiskové konferenci v Istanbulu

Politika a sport se, pozitivně nebo negativně, propojují odjakživa. Nepovedený státní převrat v Turecku má na sportovní dění v zemi samozřejmě velice špatný vliv. Podobně jako v případě Ukrajiny a Krymu se aktuálně setkáváme s úprkem sportovců z tureckých klubů a také rušením sportovních akcí v zemi.

Jako první vzaly nohy na ramena fotbalové hvězdy. Nejlepší střelec loňského ročníku Mario Gomez z Besiktase Istanbul se rozhodl k odchodu z turecké ligy po nepokojích, které doprovázely nepovedený vojenský puč. Během nich přišlo o život 290 lidí a jeden ze střelců německé fotbalové reprezentace na právě uplynulém mistrovství Evropy usoudil, že v zemi pro něj není již nadále bezpečno.

"Jediným důvodem, proč odcházím, je politická situace. Nemá to nic společného se sportovními ani jinými důvody," uvedl Gomez na svých sociálních sítích.

Do Fenerbachce před několika dny přestoupil i slovenský řízný obránce Martin Škrtěl. Ještě ani nestihl obléct žlutočerný dres v soutěžním utkání a už vyjádřil obavy o své další setrvání v klubu, respektive v zemi.

"Nebudu lhát, myšlenky jsem měl opravdu všelijaké. Nebylo to vůbec příjemné, sedět v pokoji a dívat se na to, jak pár metrů od vás se odehrává velké drama," popisuje slovenský obránce.

Turecké problémy nekončí pouze u fotbalistů, v zemi se ruší i plánované sportovní akce. Mezinárodní basketbalová federace FIBA se rozhodla odložit na neurčito mistrovství Evropy hráčů do 18 let, které mělo začít 30. července v Samsunu. Rozhodla se tak kvůli současnému politickému dění v Turecku, kde po neúspěšném pokusu o vojenský puč panuje výjimečný stav.

"Komise vzala na vědomí současnou situaci v Turecku a dopisy několika národních federací, které vyjadřovaly hluboké obavy z účasti na turnaji. Rovněž je třeba brát v potaz také rodiče a jejich nevoli pouštět na turnaj stále ještě nezletilé hráče," stojí v prohlášení FIBA. Hrát by se mohlo až na konci roku, či na začátku roku 2017.

V Turecku začal ve čtvrtek platit tříměsíční výjimečný stav, který po nezdařeném pátečním pokusu o puč ve středu po jednání vlády a bezpečnostní rady státu vyhlásil prezident Recep Tayyip Erdogan. Vláda rovněž vyjádřila obavy, že by nemuselo jít o poslední pokus o puč. Personální čistky ve státních institucích v Turecku se dotkly už více než 50.000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů či učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 9000 lidí, většinou vojáků, je ve vazbě.

Autor: - szb - , ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025
Diogo Jota (uprostřed) při zápase Česko - Portugalsko, utkání 5. kola skupiny A2 fotbalové Ligy národů, 24. září 2022

Zemřel útočník Jota z Liverpoolu i s bratrem. Praskla jim pneumatika

Sport
3. 7. 2025
Plnou parou vpřed! (ilustrační foto)

Na Vltavě odstartoval slavný lodní maraton. Lodě plují z Budějovic do Prahy

Sport
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ