Dopad finanční světové krize na český sport bude obrovský. Paradoxně mu však může i pomoci. Tuzemský sport se musí ozdravit a snížit počet profesionálních hráčů.
Na tomto závěru se shodli generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban a místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Jaroslav Vacek v pořadu veřejnoprávní televize Na slovíčko s Otakarem Černým. Ti diskutovali spolu se šéfem Sazky Alešem Hušákem a náměstkem ministerstva financí Eduardem Janotou o dopadu globální světové krize na český sport.
ČTĚTE TAKÉ: V hokeji končí zlaté časy. Kluby budou krachovat
„Dojde k velkému odlivu finančních prostředků, firmy se přestanou soustředit na imageovou reklamu a marketing budou se zaměřovat pouze na prodej," vysvětlil Vacek, proč má stále více klubů problémy nasmlouvat obdobné příjmy od sponzorů jako v minulých letech.
„Profesionální fotbalové kluby v první a druhé lize takto přijdou dle našich odhadů o 25 procent minulých příjmů, tedy zhruba o tři sta milionů," dodal Vacek, podle kterého v současné době proudí do dvou nejvyšších fotbalových soutěží 1,6 miliardy korun.
Sám fotbalový svaz snížil rozpočet na příští rok o 40 milionů.
Ani tato čísla však nemusejí být konečná. Podle šéfa Sazky Aleše Hušáka bude ekonomická „tsunami" mít ještě větší dopad. A může se dotknout i samotné Sazky. První muž sázkařského giganta, který odvádí část zisku sportovním svazům, nejprve odmítl tvrzení malých sportů, že Sazka neplní své závazky již dnes. Nicméně přiznal obavy z budoucnosti. „Pokud lidi nebudou mít na sázení, peníze, které odvádíme do sportu, budou nižší," řekl Hušák.
Sazka totiž na prvním místě musí odvádět vysoké splátky za výstavbu O2 Areny.
Vyměňme manažery, snižme platy hráčům
Úbytek prostředků do sportu však může mít i pozitivní dopad. Tuzemské kluby se budou muset začít chovat ekonomičtěji. Platy hráčů ani zdaleka neodpovídají cenám vstupenek a ekonomice České republiky. „Hráči dnes vydělávají více než majitelé klubů," řekl náměstek ministra financí Eduard Janota.
Do sportu by proto měla přijít nová vlna manažerů, která vystřídá zastarale smýšlející funkcionáře. „V NHL vydělávají kluby 65 procent ze vstupného a dalších 25 z prodeje suvenýrů a televizních práv. Z reklam trží pouze desetinu rozpočtu, ale u nás je to osmdesát procent," vysvětloval Urban. „Je naprosto nesmyslné, aby byla profesionální i druhá nejvyšší soutěž."
Aby byla druhá nejvyšší soutěž amatérská, by přivítal i Vacek ve fotbale. „Musí se změnit celkový úhel pohledu na financování sportu. Nemůže dál platit - já sportuju, pošlete peníze," řekl místopředseda ČMFS. Z tohoto důvodu se mu zdá nešťastný i záměr hokejového svazu s dotováním výstrojí pro začínající hokejisty.
Nestandardní financování libereckého šampionátu
Neekonomicky se podle hostů nechovají jen sportovní kluby a svazy. Diskutující se pozastavili i nad velkými dotacemi plynoucími ze státního rozpočtu do libereckého šampionátu v klasickém lyžování.
„Organizátorům se toho na marketingovém poli moc nepodařilo. O tom, že mají velké finanční problémy, není pochyb," řekl Janota.
Dotace státu pro největší sportovní událost příštího roku, které přesáhly miliardu korun, zaráží i Hušáka. „Když jsme s Martinem Urbanem dělali mistrovství světa, přišlo do hokeje od státu pouze třicet milionů," řekl šéf Sazky. „A pak se objevil vládní zmocněnec a na kolenou prosil, abychom halu postavili sami."
Foto: ČTK