Olympijské hry potřebují chránit. Zub komerce již značně ohlodal původní myšlenku férového sportovního zápolení, proto je potřeba usilovně střežit to málo, co zbylo z někdejšího coubertinovského záměru.
Dlouhodobě představují největší hrozbu pro olympijskou myšlenku doping a terorismus. Kvůli koncentraci desetitisíců lidí, kteří se do jednoho města na dva týdny sjedou z celého světa, momentálně panuje i strach z prasečí chřipky. Jak se hodlá hostitelský Vancouver těmto hrozbám bránit?
ČTĚTE TAKÉ: Jistota Sáblíková: do Vancouveru si jede pro zlato
Slovutný Raška. První olympijský vítěz s vlastní pohádkou
V Kanadě to budou mít podvodníci hodně těžké. Bez nadsázky se dá říct, že nadcházející olympiáda bude jedna velká razie. Dva tisíce kontrolních testů, neočekávané návštěvy komisařů v olympijské vesnici i příbytcích funkcionářů.
„Vyhlašujeme nulovou toleranci dopingu," prohlásil předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Vzorky se budou uchovávat po dobu osmi let. Firmy vyrábějící dopingové preparáty bývají ve vývoji napřed a užitá látka tak momentálně může být standardním testem nezjistitelná.
Díky uchování vzorků z letních her v Pekingu se podařilo až po roce usvědčit z dopingu pět atletů z užití krevního preparátu CERA. I to bude varováním.
Rogge také uvedl, že antidopingoví komisaři budou opět spolupracovat s vládními organizacemi. Znovu se tak dají očekávat policejní razie na pokojích podezřelých funkcionářů či doktorů, které se osvědčily v Turíně.
"Bylo diskvalifikováno šest sportovců a množství trenérů dostalo doživotní zákaz," vzpomněl Rogge poslední zimní olympiádu.
Mnichovské memento
Další velkou hrozbu představuje terorismus, který je tradičním strašákem hromadných sportovních akcí. Od nešťastného Mnichova 1972, kdy si akce palestinského komanda vyžádala jedenáct životů izraelských sportovců, se náklady na bezpečnost mnohonásobně zvýšily.
ČTĚTE TAKÉ: Bojoval o život. Teď Hájka čeká olympiáda
Hokej chce druhé Nagano. Hlavní zbraň stojí v brance
Nejvíce se utratilo v Aténách 2004. Bezpečnost letních her stála zhruba 32 miliard korun. Čína si o čtyři roky později díky využití vlastních lidských zdrojů a nasazením armády vystačila s podstatně menší částkou (asi 4,3 miliardy korun).
Zato Vancouver na bezpečnostních opatřeních nešetří. Původní částka z roku 2003 počítala se třemi miliardami, nakonec je pětkrát vyšší.
Hry bude hlídat sedm tisíc policistů, další čtyři tisíce zaměstnanců bezpečnostních služeb a neupřesněný počet vojáků, kteří budou z nedostatku ubytovacích kapacit bydlet na třech křižnících zakotvených v přístavu. Spojené státy navíc počítají s posílením vlastních jednotek podél kanadských hranic jižně od Vancouveru.
Očkujte se, radí organizátoři
Organizátoři mají také velké obavy z pandemie prasečí chřipky, kterou se v posledních měsících nakazilo i mnoho sportovců. Proto už na podzim důrazně doporučili členům organizačního výboru, aby se nechali očkovat. Podobnou radu dal sportovcům cestujícím do Vancouveru i Český olympijský výbor.
"Situaci sledujeme poměrně dlouho, takže jsme dali doporučení z hlediska prevence, jehož součástí jsou také očkování na sezonní i pandemickou chřipku," uvedl pro ČTK šéflékař ČOV Jaroslav Větvička. "Je to ale ve formě doporučení, materiál je vysvětlující, určitě nebudeme nikomu nic nařizovat," prohlásil.
Foto: ČTK