VIDEO: Lewandowski překonal i Jiráčka. Rychlejší byl jen Rus

Sport
1. 7. 2016 06:15
Kanonýr Robert Lewandowski.
Kanonýr Robert Lewandowski.

Lepší nástup než Poláci ve čtvrtečním čtvrtfinále proti Portugalsku měli v historii Eura už jen Rusové v roce 2004. A to v zápase s pozdějšími mistry Evropy Řeky. Lewandowskému to trvalo o 34 sekund déle, ale na rozdíl od Ruska jeho tým vedení neudržel. V historických tabulkách tak odsunul i českého reprezentanta Petra Jiráčka, který si během turnaje ve Francii pohoršil o dvě příčky.

Pro Ronalda a spol. to byl šok. Ještě neuplynuly ani dvě minuty, a ve čtvrtfinále už prohrávali 0:1. Přesně v čase 1:40 se totiž po rychlé akci z křídla pohotově prosadil Robert Lewandowski, kterému to doposud jako kanonýrovi z Bayernu Mnichov moc nestřílelo. Na šampionátu se trefil poprvé, ale hned to znamenalo zápis do historických tabulek.

Byl to dar z nebe. "Lewa" využil první náznak šance a Poláky uvedl do varu. Jenomže Portugalci se rychle zmátožili a ještě do poločasové pauzy stačili vyrovnat. O srovnání se postaral mladík Sanchéz a o postupujícím rozhodly penalty. Ani tam Lewandowski nezaváhal, ale po selhání Jakuba Blaszczykowského bylo jasno.

Nebylo to poprvé, kdy Lewandowski atakoval tento rekord. V předchozím duelu se Švýcarskem dokonce sahal po tom, aby se rekordu úplně zmocnil. Jenomže ještě v první minutě z dorážky netrefil odkrytou branku.

Rychlejším střelcem na Euru byl za předchozích více než padesát let jen Dmitrij Kiričenko, kterému se povedlo skórovat po minutě a kousek. Že to letos ve Francii rychlým brankám svědčí, dokazuje i to, že na třetím místě je Ir Robbie Brady, který v osmifinále proti Francii rozvlnil síť po necelých dvou minutách.

Mezi nejrychlejšími střelci figuruje i jedno české jméno. Do statistik se před čtyřmi lety také proti Řecku promítl Petr Jiráček, jehož důležitý gól padl po dvou minutách a čtrnácti sekundách.

V konstelaci dalších výsledků to byl pravděpodobně právě on, kdo tak rozhodl o českém postupu ze skupiny, protože tímto zápisem z Bílkova výběru sňal tlak po nepovedeném vstupu do turnaje a debaklu s Ruskem. V současnosti se v tabulce rychlostřelců pohybuje na pátém místě.  

Autor: - mar -Foto: ČTK/imago sportfotodienst/imago sportfotodienst

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ