Kontroverzní olympiáda
Vzpomínky na Peking aneb Jak sport zastínil politiku
01.08.2015 06:00 Původní zpráva
Zimní olympijské hry v roce 2022 bude hostit Peking. Hlavní město Číny získalo pořadatelství navzdory faktu, že v něm prakticky nesněží. Přesto ale může být tamní olympiáda úspěšná.
Je 8. srpna 2008, slunce hřeje a svítí. Tedy v Česku a několika dalších státech planety. Ne tak v Pekingu. Tam sluneční svit lidé nevidí přes hustý oblak smogu.
Čínské úřady zkoušely do začátku olympiády situaci zlepšit. Zavedly střídavý provoz. Jeden den mohly vyjet jen vozy, jejichž poznávací značka končí na sudé číslo, další den měly pré zase "lichá" auta.
Přesto znečištění neustoupilo. Jen pár hodin po slavnostním zahájení v něm cyklisté jedou silniční závod. "Horší byla ta obrovská vlhkost vzduchu. Smog jsem ani nijak nevnímal," hlesne po příjezdu do Čech Roman Kreuziger.
Protesty? Kde?
Kromě smogu má pekingská olympiáda ještě jedno specifikum. Hodně se proti ní protestuje. Jednou jsou na paškále lidská práva, pak zase již zmíněná ekologie nebo třeba Tibet. I proto pořadatelé sáhli k monstrózním bezpečnostním opatřením. Hlídají vás na každém kroku.
Sportovci si ale nestěžují. "V olympijské vesnici to bylo příjemné, setkal jsem se se spoustou sportovců a atmosféra her se mi líbila," vypráví Kreuziger.
A když soutěže začnou naplno, protesty překryje příval zpráv o úspěších a neúspěších atletů. Víc než Tibet trápí přítomné fanoušky komunikační problémy. Pořadatelé sice avizovali, že by návštěvníkům měli pomáhat proškolení anglicky mluvící dobrovolníci, jenže realita za předpoklady pokulhává.
Jinak se však svět baví a žasne. Američané obdivují Michaela Phelpse, Češi objevili Kateřinu Emmons a trnou u dramatického finále ženského oštěpu, v němž Barbora Špotáková posledním hodem získává vysněné zlato. Světová média hltají každý duel ruských a gruzínských sportovců na pozadí vzájemného válečného konfliktu.
Svět dva bloky odtud
Je to velký čínský úspěch. Drahá a precizně připravená olympiáda lidi baví. Když mají sportovci zmínit nedostatky, často vtipkují. "Ráno nám nedávali citron k čaji. To mě tedy hrozně štvalo. Možná ta přehnaná starostlivost mi někdy přišla dost ujetá. Třeba když ve čtyřicetistupňových vedrech stála u vchodu do domu obsluha a otvírala dveře," přemítá v rozhovoru pro iDnes basketbalistka Markéta Bednářová.
"Celé okolí olympiády bylo dokonale připravené, Číňané vytvořili skvělý obraz her. Ale myslím si, že kdybych zašla za dva bloky, tak by to vypadalo jinak. Po dvou kilometrech bych asi našla jiný svět," dodá však vzápětí.
O sedm let později, 31. července 2015, získává Peking pořadatelství zimní olympiády v roce 2022 a vzpomínky ožívají. Stejně jako za dalších sedm let ožijí i některá již stojící sportoviště a olympijskou vesnici bude zase střežit všudypřítomná ochranka. Problémy se sněhem částečně vyřeší přesun některých disciplín do 190 km vzdáleného horského střediska. A aktivisté? Do zahajovacího ceremoniálu je uvidíte a uslyšíte všude. Pak politiku ale stejně jako tehdy (a stejně jako loni v Soči) zřejmě znovu zastíní čilý sportovní ruch.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.