Američanka v zimě opět vydělala největší balík, z Čechů Ledecká

Sport
17. 3. 2020 05:30
Američanka v zimě opět vydělala největší balík, z Čechů Ledecká.
Američanka v zimě opět vydělala největší balík, z Čechů Ledecká.

Americká sjezdařka Mikaela Shiffrinová znovu vydělala na odměnách ve Světových pohárech nejvíce peněz. Přestože koncem ledna přerušila sezonu kvůli otcovu úmrtí, vyjezdila si 391.322 švýcarských franků - v přepočtu okolo deseti milionů korun. Nejvýdělečnějším zimním sportovcem z Česka se letos s téměř třemi miliony korun stala lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká.

Oficiálně zveřejňuje prémie jen lyžařská federace FIS, a to u sjezdařů a klasických lyžařů. U ostatních jde o odhady a částky jsou vesměs před zdaněním.

Shiffrinová vyhrála finanční žebříček počtvrté v řadě. Druhá za ní po této zimě skončila vítězka SP Italka Federica Brignoneová (368.150 franků). Třetí byl francouzský slalomář Alexis Pinturault (355.175). Norská suverénka na běžkách Therese Johaugová vydělala 260.950 a nejlepší skokan sezony Rakušan Stefan Kraft 199.400 franků.

Ledecká letos dosáhla dohromady na 113.590 švýcarských franků, v přepočtu 2,9 milionu korun. Především díky historickému triumfu v prosincovém sjezdu v Lake Louise, třetímu místu ve sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu a stejné příčce v kombinaci v Crans Montaně si na lyžích v SP vydělala 93.040 franků. K tomu přidala za výhru a druhé místo v SP v paralelních disciplínách na snowboardu zhruba 20.550 franků.

V českém pořadí odměn byla druhá biatlonistka Markéta Davidová, která třikrát v sezoně skončila třetí ve sprintu SP a podílela se na bronzu smíšené štafety na MS. Její účet může čítat 58.900 eur, v přepočtu okolo 1,6 milionu korun.

Další biatlonistka Lucie Charvátová si hlavně díky bronzu ze sprintu na MS vydělala 27 tisíc eur (728 tisíc korun), skokan na lyžích Roman Koudelka 22 tisíc švýcarských franků (562 tisíc korun), snowboardcrossařka Eva Samková 19.425 franků (487 tisíc korun) a běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová 6500 franků (166 tisíc korun).

V lyžování a skocích si vydělá bodovaná třicítka, ve snowboardcrossu a paralelních disciplínách se rozdělují odměny mezi šestnáctku. V biatlonu dostává odměny první dvacítka v závodu SP a nejlepších šest týmů ve štafetách. FIS stanovuje minimální výši odměn na závod, ale pořadatel má možnost objem zvýšit.

Odměny bývají pro sportovce příjmem navíc, ale podle smluv můžou určitý díl odvádět sportovním svazům. Reprezentanti berou platy v rezortech (Armádní sportovní centrum Dukla a Olymp Centrum sportu ministerstva vnitra) a mají finance i od sponzorů. Další příjmy jim plynou z bonusů ve smlouvách od výrobců vybavení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Giovanni Auletta

Další čtení

Hokejisté vstoupili do MS výhrou nad Švýcary 5:4 v prodloužení, rozhodl Červenka

Sport
9. 5. 2025
ilustrační foto

OH 2028 v Los Angeles chystají zahájení a závěr na dvou stadionech

Sport
8. 5. 2025
Odlet české hokejové reprezentace na mistrovství světa do Dánska, 6. května 2025, Praha. Na snímku je David Pastrňák.

Pastrňák: Cítím se o hodně líp než loni, zase musíme tahat za jeden provaz

Sport
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ