Fourcade má další malý glóbus, stíhačku ovládl s přehledem

24. 3. 2018 14:04
Martin Fourcade je suverénem sezóny.
Martin Fourcade je suverénem sezóny.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade vyhrál poslední stíhací závod sezony v Ťumeni a k velkému křišťálovému glóbu za celkové vítězství ve Světovém poháru a malému za hodnocení sprintů přidal i trofej za tuto disciplínu. Ve stíhačce žen zvítězila po těsném spurtu Finka Kaisa Mäkäräinenová a ujala se vedení v průběžném pořadí SP před Anastasií Kuzminovou. Slovenka dnes doběhla šestá a po sprintu získala malý glóbus i za stíhačku.

O držitelce trofeje za celkové hodnocení SP se tak na Sibiři rozhodne až v nedělním závěrečném závodu s hromadným startem. V systému, v němž se biatlonistkám dva nejhorší výsledky sezony škrtají, má vedle Mäkäräinenové a Kuzminové šanci i zatím třetí Darja Domračevová z Běloruska.

Fourcade dnes v Rusku odstartoval s více než půlminutovým náskokem po sprintu a soupeřům se stále vzdaloval. Na střelnici zaváhal až při poslední položce, s více než minutovým náskokem si ale mohl chybu dovolit.

Jeho rival Johannes Thingnes Bö, jenž v hodnocení disciplíny ztrácel na Fourcada 26 bodů, dnes napravil čtvrteční selhání a ze 14. místa po sprintu se propracoval na druhé. Měl nejrychlejší běžecký čas, na střelnici ale rovněž jednou chyboval a manko zlikvidovat nedokázal.

Devětadvacetiletý Fourcade získal malý křišťálový glóbus za stíhačku poosmé v kariéře. Ve třetí sezoně za sebou navíc může posbírat všechny trofeje. Na dosah totiž má i výhru v hodnocení závodů s hromadným startem, před nedělním finále vede v průběžném pořadí o 54 bodů před Böem.

Mäkäräinenová do stíhačky vyrazila ze druhého místa po sprintu za Domračevovou a na poslední zastávku na střelnici přijela jako čtvrtá se ztrátou 24,6 sekundy. Díky čisté střelbě manko zlikvidovala a do závěrečného okruhu vybíhala spolu s Anais Bescondovou. Francouzku pak ve finiši na cílové pásce o dvě desetiny sekundy porazila.

Třetí doběhla Laura Dahlmeierová před Domračevovou, která na závěr netrefila dva terče. Němka může v neděli slavit malý glóbus za závody s hromadným startem. V průběžném pořadí je druhá za Mäkäräinenovou, obě ale mají shodný počet bodů.

Finále SP v biatlonu v Ťumeni (Rusko) - stíhací závod:

1. M. Fourcade (Fr.) 32:09,7 (1 trest. okruh)

2. J. T. Bö (Nor.) +47,9 (1)

3. Hofer (It.) +1:08,4 (0)

4. Lindström (Švéd.) +1:28,65 (1)

5. Lesser +1:48,5 (3)

6. Peiffer (oba Něm.) +1:55,7 (2)

7. Guigonnat (Fr.) +2:10,7 (2)

8. Eder (Rak.) +2:11,4 (1)

9. Cvetkov (Rus.) +2:11,8 (3)

10. Christiansen (Nor.) +2:17,4 (1).

Autor: ČTK Foto: ČTK , AP/Sergej Grits

Další čtení

ilustrační foto

Hejtman Půta neoznámil nabídku úplatku. Policie ho za to stíhá

Domácí
16. 10. 2025
ilustrační foto

Za vraždy dvou novorozenců dostala matka 20 let. Prý strašně moc

Domácí
16. 10. 2025
ilustrační foto

Spor o rozpočet. Fiala k Babišovi: Rozpočet a dluhy si schvalte sami

Ekonomika
16. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ